İçeriğe atla

Aileler ve bakıcılar

Kronik böbrek yetmezliği - Aileler ve bakıcıları bekleyen zorluklar

Kronik böbrek yetmezliği - Aileler ve bakıcıları bekleyen zorluklar

Hastalar ve bakıcılar

Böbrek hastalığı ile yaşamak tek başınıza altından kalkabileceğiniz bir durum değildir. Ailenin bir bireyi kronik hastalığa yakalandığı zaman aile dinamiği genellikle değişir. Hastaya en yakın olan kişiler genellikle duygusal olarak en çok etkilenir. Ancak bunun olumsuz bir deneyim olması gerekmez. Aslında böbrek hastalığıyla yaşam tüm aileyi bir araya getirir. Zaman içerisinde aile yeni, öncekinden farklı ama en az eskisi kadar kuvvetli bir bağ kurar.

Destek sisteminin bir parçası olan birçok insan vardır: aile ve arkadaşlar, sağlık profesyonelleri ve böbrek hastalığı olan insanlarla çalışma konusunda uzmanlaşmış kuruluşlar. Unutmayın, yalnız değilsiniz. Hastanenizin sosyal hizmetler uzmanı özellikle maddi kaynaklar ve sosyal hizmetler alanında size yol gösterebilir, tavsiye verebilir ve destekleyebilir.

Family

Aile hayatı üzerine etkisi

Zaman yönetimi

Bir merkezde haftanın üç günü veya gecesi diyalize girmesi gereken bir hastanın diyaliz programı ile diğer aktivite ve ihtiyaçlarını dengelemek için iyi bir zaman yönetimine ihtiyacı vardır. Zaman dengelenmesine alışmak ve sizinle aileniz için yeni bir program oluşturmak birkaç hafta alacaktır.

Beslenme

Potasyum, fosfor, tuz ve sıvı alımları genellikle böbrek hastalığı olan kişilere özel tavsiye edildiği için, yemek hazırlanma konusunda hasta ve ailesi bilgilendirilmelidir. Örneğin, Tuz yerine daha fazla baharat ve yeşillik kullanımı basit bir ipucudur. “Yemeğinizi kendiniz yapın” yaklaşımı ile her bir aile üyesi malzemeleri kendi tabağına istediği şekilde ekleyebilir. Aşağıdaki linklerde birçok yemek tarifi bulabilirsiniz.

Geniş bir yelpazede yemek tariflerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Nephrocare

Fresenius Kidney Care

Hasta üzerindeki etkisi

Böbrek hastalığı fiziksel olarak nasıl hissettirir?

Böbrek hastalığının belirtileri fiziksel olarak sürekli grip olmaya benzer. Böbrek hastalığına sahip bir bireyin nasıl hissedebileceğine ilişkin örnekler aşağıdaki gibidir:

Yorgunluk ve halsizlik

Yorgun ve halsiz hissedebilirler, bu yüzden de merdivenleri çıkmak veya sokakta yürümek onlar için zor olabilir. Normalde olduğundan daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilirler.

Üşüme ve sıcaklık

Ateşleri varmış gibi sürekli olarak üşüyebilirler.

Konsantrasyon eksikliği ve unutkanlık

Konsantre olurken zorluk çekebilirler veya normalde olduğundan daha fazla unutkanlık gösterebilirler. Bu belirtiler sıklıkla anemiden – kırmızı kan hücreleri eksikliği – kaynaklı olabilir ve tedavi edilebilir.

Bazen ortaya çıkan diğer belirtiler

Şişkinlik

Böbrek hastalığına sahip bir kişi sıvı uzaklaştırmada sorunlu olan böbreklere sahiptir. Bu nedenle ayaklar, bilekler, eller veya yüzde şişkinlik oluşabilir. Bazen ayakkabı giymekte zorluk çekilebilir. Ciğerlerdeki fazla sıvı nefes almalarını zorlaştırabilir ve soluk alıp vermekteki bu sıkıntı bazen astım veya pnömoni ile karıştırılır. Özellikle konjestiv kalp yetmezliği veya diğer problemlere bağlı olarak kalbi halihazırda zayıf kişilerde fazla sıvı kalbi zorlayabilir.

Huzursuz bacak, uykusuzluk, fosfor kaşıntısı

Birçok belirti genellikle tedavi edilebilir. Bunun için aile hekiminize danışabilirsiniz. Bir doktor size yardımcı olacaktır.

İlgili İçerik
Böbreklerin şeması

Nedenlerinden önlenmesine.

Hastalığınıza rağmen hayattan keyif alın

Hastalığa rağmen hayattan keyif alın.