Ülke websiteleri:

Böbrek hastalığı

Böbreklerin şeması

İki böbreğiniz vardır. Bunlar fasulye şeklindedir ve her biri yaklaşık olarak yumruğunuz büyüklüğündedir. Omurganın her iki yanında, sırtınızın ortasına yakın bir alanda yer alırlar. Çoğu insan böbreklerinin yalnızca idrar üretiminden sorumlu olduğunu düşünür. Aslında böbrekler düşündüğünüzden çok daha fazla görevi yerine getirmektedir.

Aslında, böbrekler idrarı üretir ve idrar yoluyla atılımını sağlar. Metabolik süreçlerden kaynaklanan fazla su ve toksinler idrar ile birlikte adeta bir filtreden geçiyormuş gibi vücuttan atılır. Ek olarak kandaki fazla asiditeyi önlemek için asit baz dengesi böbrekler tarafından düzenlenir.

Böbreklerin ayrıca hormon üreterek kan basıncını düzenlemek gibi önemli bir fonksiyonu daha vardır. Böbreklerde üretilen eritropoietin gibi hormonlar kemik iliğindeki kan hücrelerinin üretimini kontrol eder. Böbrekler aynı zamanda kandaki kalsiyum miktarını ve D vitamini üretimini etkiler. Bu vitamin kemiklerin stabilitesini sağlamaya yardımcı olan mineralizasyon için gereklidir.

Biliyor muydunuz?

  • Böbrekler, fazla vücut suyu ve atık ürünleri günün 24 saati uzaklaştırır.
  • Sağlıklı böbrekler, kanı günde yaklaşık 300 kez temizler.
  • Bu, böbreklerinizden her gün ortalama 1.500 litre kanın geçişi anlamına gelir.

Kronik böbrek hastalığının nedenleri nelerdir?

Erken aşamalarda hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak mümkün olsa da, erken teşhis ve doğru tedavi için doktorunuzla yakın iş birliği içinde olmanız hayati önem taşır.

Kronik böbrek hastalığının işaretleri ve belirtileri

Hangi yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir?

İlgili İçerik