İçeriğe atla

Kronik böbrek hastalığıyla yaşamak

Hastalığınıza rağmen hayattan keyif alın

Diyaliz ne zaman gereklidir?

Dünya çapında 2.800.000’den fazla hasta, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize girmektedir.

“Böbrek yetmezliği” her iki böbreğin de çalışmadığı veya neredeyse normal çalışmayı bıraktığı (böbreğin kalan fonksiyonu normalin yüzde onbeşin altındaysa) aşamadır.

Böbrek hastalığı bu aşamaya ilerlerse, normal vücut fonksiyonlarından gelen atık ürünler ve fazla sıvı (örneğin içmekten) vücutta birikir. Sonuç olarak, toksinler ve su bir kan saflaştırma işlemi ile vücuttan atılmalıdır. Bu işleme diyaliz denir.

Kronik böbrek yetmezliği tedavi edilebilir. Kişinin fiziksel yapısına ve altta yatan hastalıklarına bağlı olarak üç temel tedavi türü mevcuttur: organ nakli, hemodiyaliz ve periton diyalizi.

Tedavi Seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

Diyaliz hizmetleri ve ürünleri

Diyaliz ve diyaliz cihazlarındaki önemli tıbbi gelişmeler sayesinde “yapay böbrek” hastalıklarına rağmen, milyonlarca insana uzun ve kabul edilebilir bir hayat sunmakta ve hayatlarından keyif almaları için yardım etmektedir. 

Fresenius Medical Care, renal replasman tedavilerinde dünyanın pazar lideridir ve hastaların böbrek hastalığıyla yaşamalarına yardımcı geniş bir yelpazede ürün ve hizmetler sunar.

Fresenius Medical Care hizmetleriyle ilgili daha fazla bilgi

Hastalığınıza rağmen hayattan keyif alın

Hastalığınıza rağmen hayattan keyif alın

Kronik böbrek yetmezliği tanısı ilk başta bir şok etkisi yaratsa da, aynı zamanda hayatınızda yeni bir bölümün başlangıcıdır.

Hayatınızda böbrek hastalığı ve tedavisine ilişkin değişiklikler olsa da hayat yine de devam etmektedir. Kronik böbrek hastalığı olan birçok insan hastalığa rağmen diyaliz tedavileriyle yaşamlarını sürdürmeyi öğrenmiştir. Böbrek hastalığına sahip bir insanın karşılaştığı birçok sorunla başa çıkmak için size yararlı ve destekleyici bilgi ve yardımı sunacak birçok profesyonel veya hasta destekli kaynaklar mevcuttur.

Diyaliz tedavisi görseniz de işinize dönebilir veya eğitiminize devam edebilirsiniz. Bir hemodiyaliz merkezinde diyalize girmeye başladığınızda, size iş veya eğitim programınıza uygun bir tedavi planı sunulacaktır. Daha fazla esneklik ve özgürlük sağlayan bir diğer tedavi alternatifi ise ev hemodiyalizi veya periton diyalizidir.

Beslenme ve egzersiz

Dışarıda yemek yemenin keyfini çıkarmak halen mümkündür. Restoran menülerinden seçim konusunda diyetisyeniniz size yardımcı olabilir. Önceden gerçekleştirdiğiniz aktivitelerin birçoğuna devam edebilirsiniz. Yeterli egzersiz yapmak ve zinde kalmak herkes için önemlidir. Buna böbrek hastalığı olan kişiler de dahildir.
Hastalığınız sizi gün içinde zorlayabilir. Ancak kontrol altında tutmak için üç şey çok önemlidir:

  • Düzenli diyet yapın.
  • Fiziksel olarak aktif olun.
  • Hekiminiz ve hasta bakım ekibinizle birlikte çalışın – onlar size yardımcı olmak ve sizi desteklemek için oradalar.
picture postcards

Tatilde Diyaliz

Haftada üç kez diyalize girmek, yurtdışına seyahat ve tatilin sonu anlamına gelmez. “Tatil diyalizi”, tedavi için diğer diyaliz merkezlerini görme ve tatilinizin tadını çıkarma fırsatı verir. NephroCare ağında yer alan tüm diyaliz merkezleri belli bir standartla donatılmıştır ve aynı tedavi kalite seviyesini sunar.

Merkezlerimizden birini tercih eden hasta kendi merkezinde alışık olduğu NephroCare hizmetini almaya devam edecektir. Kendi merkezinizde bulunan NephroCare ekibi, tatil diyaliz merkezinde bulunan ek tıbbi ve diyaliz bilgilerini almasını sağlar. Böylece tatilinize odaklanabilir ve eğlenebilirsiniz!

NephroCare Tatil Diyaliz

İlgili İçerik

Hemşire ve hasta

Böbrek yetmezliğiyle yaşamak hakkında daha fazla bilgi için NephroCare internet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

NephroCare
Hasta egzersiz yaparken

Sağlıklı yaşam tarzları ile ilgili daha fazla bilgi için Fresenius Kidney Care internet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Fresenius Kidney Care