İçeriğe atla

Tedavi seçenekleri

Hasta ile torunu gölde

Tedavinin hangi biçiminin size hitap ettiğini öğrenin ve seçeneklerinizi doktorunuzla tartışın

Diyalize ihtiyacınız varsa tedavi alacağınız yeri seçebilirsiniz. Bazıları bir diyaliz kliniğinde tedavi görmeyi tercih ederken, pek çok hasta için tedavi evdeki günlük hayatlarına entegre edilebilir.

Tedavi türleri

Böbrekleriniz yetersiz kalırsa, üç temel tedavi türü bulunur:

 • Hemodiyaliz, 
 • Periton diyalizi ve
 • Organ nakli

 

Her üç tedavi türü de tüm dünyada başarılı bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Hemodiyaliz (HD)

Hemodiyaliz tedavisi gören hasta
Hemodiyaliz tedavisi
Hemodiyaliz, kanın vücudun dışında bir diyaliz makinesi ile filtrelendiği bir tedavidir. Hemodiyaliz sırasında bir damardan kan çekilir ve diyaliz makinesi adı verilen sentetik bir filtreden geçirilir. Bu diyaliz makinesinde kan vücuda dönmeden önce temizlenir, bu nedenle diyaliz makinesi "yapay böbrek" olarak da adlandırılırHemodiyaliz, genellikle bir diyaliz ünitesinde haftada üç kez en az dört saat boyunca yapılır. Klinik temelli bir diyaliz tedavisinin bir alternatifi ise evde tanıdık bir ortamda tedavi edilmektir. Farklı türlerde ev diyalizi, hastaların tedavilerini günlük rutinlerine uyarlamalarına izin verir. Bununla birlikte her tedavinin kendine göre zorlukları vardır.
Hemodiyaliz tedavisi gören hasta (çizim)
Hemodiyalizin en iyisi olduğu durum
Modern diyaliz makineleri ile haftada üç kez en az dört saat süren hemodiyaliz oturumu genellikle ihtiyacınız olan şeydir. Bu süre boyunca hastalar diyaliz makinesine bağlı kalır. Sağlıklı böbreklerin hafta boyunca sürekli yaptığını diyaliz makinesinin haftanın on iki saatinde yapmaya çalıştığı göz önüne alındığında bu gerçekten dikkate değerdir. Doğru adımları atarak mümkün olduğunca sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olabiliriz.

Periton Diyalizi (PD)

PD hastası ile torunu fotoğrafı DO NOT TRANSLATE
Periton diyalizi tedavisi
Periton diyalizinin adı, kanın peritonda (boşluğu dolduran membran) filtrelenmesinden gelir. Periton boşluğu diyaliz sıvısını saklar ve filtrasyon periton boyunca gerçekleşir. Toksinler ve aşırı sıvı, öngörülen bekleme süresi boyunca periton zarından geçer.

Kalıcı bir boru veya kateter periton boşluğuna yerleştirilir. Boru aracılığıyla diyaliz sıvısı boşluğa beslenir ve kandaki yabancı maddeleri emmesi için bekletilir. Daha sonra sıvı bir torbaya boşaltılır ve yerine yeni sıvı konur. Bu doldurma ve boşaltma işlemi, gün boyunca manuel olarak yapılabilir. Alternatif olarak geceleyin otomatik olarak bir döngüleyici ile yapılır. Her iki durumda da, kendinizi prosedürü yerine getirebilecek yetenekte ve güvende hissetmeniz gerekecek.
PD çizimi
Periton Diyalizi kimler için doğru seçimdir?
Periton diyalizinin daha iyi bir seçenek olabileceği zamanlar vardır. Ancak çoğu kez bu tıbben yönlendirilen bir seçimdir. Örneğin bazı kalp veya damar hastalıkları türleriniz varsa. Kısıtlı vasküler giriş nedeniyle, periton diyalizi genellikle küçük çocuklar tercih edilen bir tedavi seçeneğidir. Evde diyalizi seçmek çocukların okula devam etmelerini de sağlar.

Organ nakli

Hastayla konuşan doktor
Böbrek nakli
Böbrek nakli, yaşayan veya ölen bir bağışçıdan kronik böbrek hastalığı olan bir kişiye sağlıklı bir böbreğin naklinin yapılmasını içerir. Yeni bir böbrek almak, böbrek hastalığının çaresi değil bir tedavisidir. Kronik böbrek hastalığı olan birçok hasta böbrek nakli için uygun bir adaydır. Ama herkes değil.

Bir tedavi seçeneği olarak organ naklini keşfetmek isterseniz, ilk adım olarak kişisel durumunuzu nefroloji uzmanınızla tartışmalısınız. Nefroloji uzmanı tavsiyede bulunmadan önce sağlık ve böbrek durumunuzu değerlendirir. Eğer nefroloji uzmanınız iyi bir organ nakli adayı olacağınıza karar verirse, çoğu zaman muayene ve testleri tamamlamanız gerekir. Ardından doktorunuz, vefat eden bireylerden böbrek almak için sizi ulusal nakil bekleme listesine yerleştirebilir veya uyumlu bir canlı donör bulabilir.
Nakledilmiş bir böbrek çizimi
Doğru seçimi yapmak
Organ nakli, hem zaman ayırmanız hem de düşünmeniz gereken son derece kişisel bir konudur. Belki de durumunuz hakkında nefroloji uzmanınızla konuşarak işe başlayabilirsiniz. İkiniz de naklin bir seçenek olduğu konusunda hemfikirseniz ve canlı bir donörünüz yoksa, karar hakkında daha fazla düşünürken kendinizi bekleme listesine yazdırabilirsiniz.Organ naklinin faydaları ve dezavantajları hakkında başkalarıyla konuşmak, sizin için en iyi şeyin ne olacağı hakkında bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Tedavi konumları

Diyaliz bir hastanede, tıbbi bir tesiste veya evde yapılabilir. Hem Hemodiyaliz hem de Periton diyalizi, bir tıbbi tesis veya evinizin içinde sağlanabilir. Genellikle bir klinikte haftada 2-3 kez gerçekleştirilen merkez içi diyalizi, doktorların ve bakıcıların diyaliz seanslarını düzenli olarak denetlemesini sağlar. Evde diyaliz, diyaliz tedavinizi daha rahat bir şekilde istediğiniz zaman ve yerde tamamlayarak daha kaliteli vakit geçirmenizi sağlar.

Merkez içi diyaliz sırasında hasta
Merkez içi diyaliz
Hemodiyaliz, bir hemodiyaliz makinesi ile diyaliz cihazı (filtre) kullanır; Periton diyalizi, kanı temizlemek için diyaliz sıvısıyla periton kullanır. Bir diyaliz merkezinde veya hastanede, tıbbi personel tedavinizi hazırlayacak, uygulayacak ve izleyecektir. Bir merkezde yapılan hemodiyaliz genellikle haftada üç kez yapılır ve her seans yaklaşık 4-5 saat artı merkeze olan seyahat süresi kadar sürer.
Evinde dinlenen hasta
Evde hemodiyaliz
Kurulum ve eğitim sonrasında hemodiyaliz tedavisi, doktorunuz tarafından verilen bir programa göre kendi evinizde kendiniz tarafından da uygulanabilir.

Evde periton diyalizi (PD)

PD, kanınızı temizlemek için vücudunuzun karın kısmındaki periton zarınızı filtre olarak kullanır. Bu prosedür oldukça naziktir ve evde veya hareket halindeyken sizin tarafınızdan uygulanabilir. PD tedavisi genellikle günlük olarak yapılır ve tercih ettiğiniz bir konumda aktif yaşamınıza entegre olur.

Farklı diyaliz biçimleri hakkında daha fazla bilgi edinin ve bu seçeneklerden hangisinin sizin için en uygun olduğunu doktorunuzla tartışın.

Hayatınız. Terapiniz. Seçenekleriniz.

Ev hastalarının bakımı

Diyaliz alanında küresel bir lider olan Fresenius Medical Care, en yüksek standartta, güvenilir ve kanıtlanmış diyaliz ürünleri sunmaktadır.
Evde bakım kurslarında hastalara aşağıdaki hizmetleri sunuyoruz (yerel mevcudiyet ve mevzuata bağlı olarak):

 • Eve teslimat 
 • Hastalar için eğitim materyelleri
 • Evde tedavi ile yaşama kılavuzu
 • Böbrek Seçenekleri: diyaliz seçeneklerinin açıklanması
 • Evde kurulum
 • Ev cihazlarına teknik servis
 • Hasta memnuniyet anketi
 • NephroCare klinikleri
 • Diyaliz hastaları için seyahat hizmetleri

Diyaliz hakkında sıkça sorulan sorular

Diyalize girdikten sonra böbreğim iyileşecek mi?
Diyaliz, en önemli iki böbrek işlevinin yerini alabilen bir prosedürdür: aşırı vücut suyunun alınması ve kandaki atık ürünlerin çıkarılması.
Diyaliz bir tedavi değildir.

Çalışmayı bırakmam gerekir mi?
Diyalize devam ederken tıbbi durumunuza bağlı olarak genellikle işinize geri dönebilir veya eğitiminize devam edebilirsiniz. Eğer bir diyaliz merkezinde tedavi görüyorsanız, işinize veya eğitim programınıza uyan bir tedavi planı verilecektir. Başka bir alternatif ise planlarda daha fazla esneklik sağlayan evde hemodiyaliz veya periton diyalizidir.

Diyaliz acı verir mi?
Hemodiyaliz sırasında iğnelerin her biri içeri girdiğinizde biraz acı hissedebilirsiniz. Deri uyuşturma ilaçları bu konuda yardımcı olabilir. Diyaliz tedavisinin geri kalan kısmı acı vermez. Acı olursa, bunu düzeltmesi için ilgili personele haber verin.

Bir diyaliz hastası olarak yiyip içebilir miyim?
Özel bir diyeti takip etmeniz gerekir. PD ve HD hastaları için farklı diyetler mevcuttur. Tavsiye için nefroloji uzmanınıza danışın.

Spor yapabilir miyim?
Makul ölçüde sportif egzersiz sağlıklı kalmanıza ve iyi hissetmenize yardımcı olduğu için, hastalar spor yapmalı ve oyunlara katılmalıdır. Her halükârda bir spor faaliyetine başlamadan önce doktorunuza danışın.

İlgili içerik
Hastalığınıza rağmen hayattan keyif alın

Hastalığa rağmen hayatın tadını çıkarın.

Hemşire yataktaki hastayla ilgileniyor.

Kronik böbrek hastalığı için komple çözümler.