Ülke websiteleri:

Bir diyaliz hastasının günlüğü

20 Eylül

İlk diyaliz seansımı gerçekleştirdim. 2006’da geçirdiğim kalp krizinden sonra sağlık problemleri yaşamama rağmen, olayın buraya geleceğini hiç düşünmedim. Obezite ve hipertansiyon için tedavi gördüm ve doktorlar sürekli böbreklerimin işlevini kaybettiğiyle ilgili beni uyarıyordu. Aylar önce koluma bir diyaliz şantı takmak istediklerini söylediler ancak kabul etmedim. Kendi şartlarımda iyileşmeyi umut ettim. Ama bir hafta önce, korkunç kramplar geçirdim ve Janie’nin beni acilen hastaneye götürmesi gerekti. Sonrasında ağrının böbreklerimden kaynaklanmadığını, gıda zehirlenmesinden olduğunu öğrendim. Yine de, böbrek fonksiyonlarım kötüleşiyordu.

Hasta doğada yürüyüş yaparken

21 Eylül

5 Ekim

17 Ekim

Boston’da Fresenius Medical Care Kuzey Amerika tarafından sunulan RightStart isimli bir programa kayıt oldum. RightStart, bir hemşirenin vaka yöneticisi olarak bana atanması ve benimle tıbbi bilgilerini paylaşması anlamına geliyor. Ne yemem gerektiği konusunda bir diyetisyen bana ve Janie’ye yardım ediyor ve bir sosyal hizmetler uzmanı sağlık sigortası sorunlarımla ilgileniyor.

hasta

19 Ekim

19 Kasım

Sheryl Fletcher

İlk tanıştığımız zaman Dr. Thomas bana çok fazla soru sormadı. Beni dinledi ancak söylediklerimi tam olarak algılamadığını hissettim. 

Sheryl Fletcher
RightStart Yöneticisi

7 Aralık

16 Aralık

25 Aralık

20 Ocak

RightStart programım şimdiye kadar bitmiş olmalı ama işim dolayısıyla son birkaç seansı kaçırdım ve acil prosedürler ile diyalizdeyken seyahat hakkında bilmem gereken bazı şeyler hala var. Boston’da geçirdiğim zaman yakında sona eriyor ve Sheryl Fletcher farklı bir merkezde tedavi görsem de benimle birlikte çalışmaya devam edeceğine söz verdi. Artık diyaliz cihazına alıştım ve yalnızca bana yardım etmek için orada olan insanlara ve sorunlara önyargıyla yaklaştığımı farkettim.

hasta

İlgili İçerik