İçeriğe atla

Afrika’nın değişim zamanları

Kazablanka’da trafiğin yoğun olduğu saatler

8:45

İşe gitmek bile Redouane Belhaimeur için bir sabır testi. Evinden ofisine kadar olan 15 dakikalık yol, sabah trafiğine bağlı olarak bazen bir saat alıyor. Bugün, denizin kenarındaki mega şehirde sıkışıklık her zamanki gibi. Fresenius Medical Care Fas’ın pazarlama ve satış yöneticisi, otomobil ve kamyon sürücülerinin çok az dikkat ettiği şerit ve işaretli yerlerden geçmeye çalışırken “Trafik gerçekten çok korkunç” diye iç geçiriyor.

Redouane Belhaimeur bir toplantıda

9:15

Günün ilk toplantısı. Uygulama danışmanları, diğer işlerinin yanı sıra hemşirelere diyalizerlerin nasıl kullanıldığını öğretmek ve alt büyük sahra bölgesinin en fakir bölümlerinden biri olan Burkina Faso’dan raporlama için döndü. Afrika sağlık sisteminin gelişimindeki en büyük engellerden biri kalifiye personel eksikliği. Kazablanka’daki 85 Fresenius Medical Care çalışanından 12’si Belhaimeur’un ekibinde. Birçoğu uygulama danışmanları ve satış uzmanları. Coğrafi açıdan Afrika kıtasının kabaca Batı Avrupa’nın boyutuna eşdeğer, yaklaşık dörtte birini kapsayan bir pazara hizmet veriyorlar.

Redouane Belhaimeur

10:45

Redouane Belhaimeur ofisinin kapısını kapattı. Pazarlama ve satış yöneticisi olarak görevi, çalışanların yanı sıra birçok yeni projenin koodinasyonunu içeriyor ve bu yalnızca bir ofisten yapılabilir. Eskiden önemli bir konsept geliştirmesi gerektiği zaman evden çalışabilirdi, ancak Fresenius Medical Care Fas, 2012’de yine Fas’ta yer alan Orta ve Batı Afrika bölgesiyle birleştiği zaman çalışma rutini de değişti. “Bu birleşme yeni durumun dikkate alınması için çok önemliydi”, diye açıkladı Belhaimeur. Bu “yeni durum”a katkıda bulunan bir faktör sağlık sisteminin gelişimine de yansıyan Kuzey ve Batı Afrika ekonomisindeki büyük toparlanma. 2005 ve 2010 yılları arasında, Fresenius Medical Care’in bölgedeki gelirleri beş kat arttı. Birçok ülke siyasi krizler sırasında bile tıbbi altyapılarına yatırım yapıyor. Fas’ta sağlık sistemi yeniden düzenleniyor. Fresenius Medical Care’in Fas’ta bulunan üretim tesisi için bu, üretim hacminin düzenli olarak genişlemesi ve hatta geniş bir yelpazede ihracat hizmetlerinin sağlanması anlamına geliyor.

Redouane Belhaimeur telefonda

11:30

Redouane Belhaimeur telefonda müşterilerle Senegal’deki bir projenin mevcut durumunu görüşüyor. “En önemli müşterileri şahsi olarak tanıyorum”, diye belirtiyor. “Geçmişte yılımın en az üç ayını Kuzey ve Batı Afrika’da, dışarıda geçirirdim. Her ne kadar şimdi bunu çalışanlarım yapsa da, o zamanda birçok kişi ile irtibat halindeyim.”

Redouane Belhaimeur Hassan II Camisini ziyaret ediyor

12:30

Bir randevuya giderken, Redouane Belhaimeur öğle tatilini Hassan II Camisini ziyaret etmek için kullanıyor. Şehrin en büyük camisi, 210 metre yüksekliteki dünyanın en uzun minaresine ev sahipliği yapıyor. “Benim için dua etmek günün önemli bir bölümü, bir tür kısa meditasyon”, diyor Belhaimeur.

Arap dünyasında, toplantıları kısa bir süre ibadet etmek için kesmek olağan bir durum. “Bu oldukça pratik olabilir”, diye not ediyor Mekke’ye hac ziyaretini iki kez yapmış olan pazarlama uzmanı: “Çoğu kez bu aralardan sonra şaşırtıcı çözümler ve iyi fikirler buluyorum.”

Redouane Belhaimeur toplantıda

15:30

Yavaş ama emin adımlarla, Kuzey ve Batı Afrika uzak ve niş bir pazar olma uykusundan uyanıyor. Dolayısıyla Fresenius Medical Care de bölgedeki faaliyetlerini artırıyor. Bu da Kasablanka’yı şirketin genel merkezinin bulunduğu Bad Homburg, Almanya’ya yaklaştırarak Fas ofisinin yeni yapısına yansıyor. Eldeki görevler Alman ve Faslı çalışanların yönetim ekibi tarafından ele alınıyor. Bad Homburg’da Grup genel merkezinde çalışan Kuzey ve Batı Afrika bölge müdürü Mario Graser, Kazablanka’ya düzenli olarak seyahat ediyor. “Bölgede pazar lideriyiz çünkü uzun zamandır iyileştirici çalışmalar yapıyoruz. Ancak şimdi pazar açıldığı için, diğer şirketler de giriş yapıyor”, diyor önümüzdeki yıllarda karşılarına çıkacak stratejik mücadeleleri tanımlarken. Ofiste Redouane Belhaimeur ve diğer yöneticilerle olan toplantılarında acil görevlerin üstesinden gelirken orta vadeli beklentilerle de ilgileniyor.

Kazablanka

17:30

Redouane Belhaimeur, “Bazen seyahat etmeyi özlüyorum, sonuçta 20 yılımı yollarda geçirdim ve yeniden görmek istediğim birçok insan tanıdım” diyor. Fakat aile babası aynı zamanda işten sonra karısı ve dört çocuğuyla birlikte vakit geçirmeyi veya Fas’ta çok meşhur boules benzeri bir oyun olan pétanque ile arkadaşlarıyla arayı kapatmayı seviyor. Burası için uzun uçuşlarla yorucu seyahatlerden vazgeçtiğinden memnun. Hatta Kazablanka’da akşam trafiğini bile sakince kabul ediyor.

İlgili İçerik
Şirket profili

Diyaliz hastaları için yaşamaya değer bir gelecek yaratmak için çalışıyoruz. Tüm dünyada. Her gün.

Arşivimizden daha fazla hikayeye ulaşın