İçeriğe atla

Yaşamaya değer bir gelecek yaratmakla geçen 25 yıl. Birlikte nice 25 yıllara.

Nice Yıllara, Fresenius Medical Care!

Yıldönümü geriye dönüp bakmak, elde ettiğimiz başarıları hatırlamak ve önemli kilometre taşlarını yeniden yaşamak için bir fırsattır. Aynı zamanda geleceğe bakmak için bir ilham kaynağı ve ilerleyeceğimiz yoldaki vizyonumuzdur. Fresenius Medical Care dünyanın her yerindeki hastalarımızın yaşamlarını iyileştirme konusunda verdiği hizmetteki 25 yılını kutlarken sizleri de bu yolculuğa katılmaya davet ediyoruz.

Geçmişimiz – Tutku dolu 25 yıl

Böbrek hastalığına sahip hastaların tedavisi son yıllarda büyük mesafe kat etti, dünyanın her yerindeki hastalara daha iyi yaşam kalitesine ve daha uzun yaşama beklentisine kavuştu. Fresenius Medical Care her adımda onların yanındaydı. Hasta sağlığı ve güvenliği için sınırları zorlamak her çalışanımız için en büyük tutku olduğundan, inovasyondan ödün vermeyen yaklaşımımız bizi hem teknoloji konusunda hem de pazarda lider yaptı. Bugün bizi Fresenius Medical Care yapan aşağıdaki önemli kilometre taşlarıdır.

Geçmişimiz ya da diyalizin tarihçesi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Global web sitemizde aşağıdaki konulara bir göz atın

Geçmişimiz hakkında

Diyalizin geçmişi

Bir vizyonla başlama

1996 yılında Fresenius Worldwide Dialysis ABD'li diyaliz uzmanı National Medical Care ile birleştiğinde dünyanın her yerindeki diyaliz hastalarına daha iyi bakım sağlama şeklindeki cesur vizyon şekillendi. Yeni şirketin hisseleri New York ve Frankfurt borsalarında işlem görmeye başladı. Üç yıl içinde, Fresenius Medical Care tarafından üretilen 100.000nci diyaliz makinesi Schweinfurt'taki üretim hattından çıktı ve şirketin hisseleri Alman DAX-30 endeksine dahil edildi.

Teknoloji lideri olma

İnovasyon Fresenius Medical Care için daima işin özü olmuştur. Şirket ilk polisülfonat filtresini 1983 yılında piyasaya sundu ve teknolojinin endüstri standardı haline gelişini gördü. Takip eden yıllarda, diyaliz sisteminin üç ana bileşeninde ince ayarlar yapıldı. Kanın güvenilir ve emniyetli bir şekilde alınması için, kan filtresi (diyaliz makinesi), pompa ve dengeleme odası mükemmel uyum içinde çalışmalıdır. Bu karmaşık süreç üzerinde uzmanlaşan Fresenius Medical Care hemodiyaliz ekipmanları konusunda tartışmasız lider haline geldi.

İnovasyonun kilometre taşları

4008 Serisi dünyada heyecanla karşılanarak, şirketimizi diyaliz cihazları ve makinelerine yenilikler getirmeye devam etme konusunda cesaretlendirdi. 2005’te 5008 tedavi sisteminin gelmesi hastalara belirgin faydalar sağladı ve yaşama oranını üçte bir artırdı.

Pazarın lideri olma

Diyaliz ekipmanlarındaki kesintisiz gelişim pazar liderliğinin yolunu açtı. Fresenius Medical Care 2003 itibarıyla yılda 100.000’in üzerinde hastaya tedavi sunuyordu. 2012’de imalat hattından yarım milyon diyaliz makinesi çıkmıştı. Süregiden başarımızın bir sırrı da, donanım, yazılım, ilgili servisler ve kurum içi tedavileri birleştiren uzmanlığı üretimden satışa entegre edebilmemizdir.

Karmaşıklığın Üstesinden Ustalıkla Gelme

Fresenius Medical Care’de inovasyona hız kazandıran, her hastaya daha yüksek yaşam kalitesi ve daha fazla ortalama yaşam süresi sunmaktır. Örnek: 2016’da yeni bir hemodiyaliz tedavi sistemi olan 6008 CAREsystem piyasaya sunuldu. Bu sistem, ortalama on yıl ya da daha fazla hizmet süresi olan her bir sistemin yaklaşık yılda 5.000 saat çalışmasını sağlayarak normal böbrek fonksiyonunu tam olarak kopyalayan 8.000 parçanın bir arada çalışmasından oluşuyor.

Evde diyaliz seçeneklerine odaklanma

Hasta sağlığı ve güvenliği ileri evde diyaliz seçenekleri sunma etmenlerinden biridir.

Yolculuk 2014’te yeni kuşak ev periton diyalizi döngüleyicinin piyasaya çıkmasıyla birlikte başladı. Sleep-safe harmony sistemi ev tedavisinde en bireyselleştirilmiş seçeneği sundu. 2019’da NxStage Medical’ın alınmasıyla birlikte Fresenius Medical Care hemodiyaliz portföyünü evde diyaliz tedavisi gören hastalara daha fazla esneklik sağlayan bir başka yenilikçi teknolojiyle genişletmiş oldu. 2020’de ABD’de diyaliz tedavilerimizin %14’ünden fazlasını ev ortamında sunduk, ABD’de diyaliz tedavilerinin %15’inden fazlasını ev ortamında sunmak şeklindeki 2022 hedefimize ulaşma yolundayız.

"25 yıllık başarının ardından, kazanımlarımızın değerini hafife almadığımızı bilmenizi isterim. Hastalarımız, ödeyenlerimiz ve sağlık hizmeti sistemlerimize daha iyi hizmetler sunmak için çabalamaya devam edeceğiz."

Rice Powell
Fresenius Medical Care CEO’su

Fresenius Medical Care denildiğinde aklınıza ne geliyor? Yönetim Grubu’na 25 yıllık başarı ve gelecek 25 yılı nasıl gördüklerini sorduk. Onların neleri görmek istediklerini anlayın.

Geleceği birlikte şekillendirmek

Gelecek 25 yılda birçok değişiklik bizi bekliyor. Tele sağlık ve birbirine bağlı zeka bir arada, önleyici ve koruyucu rehberlik ve erken danışma ile birlikte hastalara mümkün olan en iyi tedaviyi sunuyor. Bir inovasyon lideri olarak Fresenius Medical Care’in sağlık hizmetinin geleceği için net bir vizyonu var. Dijitalleşme, veri analizi ve yapay zekadaki uzmanlığımızı kullanarak böbrek sağlığında seviye atlatacağız.

2025 Stratejisi

Renal Care Continuum boyunca temel yetkinliklerimiz: inovatif ürünler, ayakta tedavi olanakları, tıbbi prosedürleri standartlaştırma ve hastaların etkin koordinasyonu ile kronik ve kritik hastalar için sağlık hizmetinin geleceğini yaratıyoruz. İleride, Fresenius Medical Care üç ana alana odaklanacaktır: renal care continuum, kritik tedavi çözümleri ve ortaklıklar, yatırımlar ve şirket birleşmeleri ile tamamlayıcı varlıklar. Daha fazlasını okuyun 2025 Stratejimiz k üresel web sitemizde.

Telemuayene yaygınlaşıyor

Hastaların yaşamlarını iyileştiren tedaviler ve teknoloji her zaman ilerliyor, ama sağlık hizmetinde gerçek devrimi biz başlatıyoruz. Telemuayene bunun ayrılmaz bir parçası. Yeni hemodiyaliz sistemleri ve ev diyalizinde daha esneklik de dahil olmak üzere Fresenius Medical Care, renal care continuum boyunca inovasyon için yeni standartlar belirlemeye devam ediyor. Sağlık verisi, mühendislik ve ölçeğimizdeki kazanımların üzerine ekleyecek ve daha iyi sonuçlar almak için alternatifsiz iletişim ağımızla hizmetlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

Cihazlar akıllı platformlara dönüşüyor

Fresenius Medical Care’deki hastalar, sağlık ekipleri ve doktorlar daha iyi tedavi sunan dijital bağlantıları çoktan kullanıyorlardı. Biz modern dijital araçları dünya geneline yaydıkça, sağlık ekipleri için dijital bir platform olan "TheHub", doktorlar için hastaları izleyebilecekleri ve kişiye özel tedavi verebilecekleri "DoctorApp" ve hastaların akıllı telefonlarına yükleyebilecekleri "MyCompanion" ile insanlar mümkün olan en iyi tedavi seçeneklerine eş zamanlı olarak erişebilecekler. Bu araçlar, ayrıca yeni böbrek sağlığı modelleri ve holistik ev sağlığını olanaklı kılacaklar.

Daha iyi sonuçlar için veri aktarma

Daha fazla telemuayene, yerinde kavrama ve kişiselleştirilmiş müdahaleler için yararlanılabilecek daha fazla veri üretecektir. Fresenius Medical Care halihazırda, iki milyondan fazla hasta, yarım milyardan fazla hemodiyaliz tedavisi ve takriben iki milyar laboratuvar testi ile giderek artan bir bilgi koleksiyonuna ve dünyanın en geniş veri kümesine sahiptir. Bu veriyi, dünyanın en büyük düzenlenmiş kayıtlı klinik verisini oluşturmak için kullanmak istiyoruz. Amaç, doğru hastanın doğru zamanda doğru tedaviyi almasını sağlamak.

Hayatları iyileştirmek için Yapay Zeka Kullanmak

Yapay zeka ve yapay öğrenmenin renal care continuum’u ileriki yıllarda gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Gelecekte diyaliz cihazları diyaliz parametrelerini otomatik olarak eş zamanlı olarak ayarlamak için en ufak kimyasal ve fiziksel sinyali belirleyen çoklu biyosensörler kullanacaklar. Yerinde kavrama için hasta ve tedavi verilerini tetkik eden algoritmaların tek bir amacı vardır, en önemli olan şey: insan teması için insan zekasını destekleyerek ve güçlendirerek zaman kazanmak.

Tepkisel sağlık hizmetinden koruyucu sağlık hizmetine

Her bir hastanın sağlığını veri ve algoritmalarla izlemek, tedavi modelinin tepkiselden koruyucuya dönüşmesini temelden sağlayacaktır. Öngören modelleme ile Fresenius Medical Care hastanın mevcut değerlerini geçmiş veri ile kıyaslayarak, geleceği öngörebilir ve mümkün olan en erken zamanda müdahaleye geçebilir. Anonim modeller aynı zamanda, hastaların genel sağlık durumları daha iyi olunca daha az hastaneye yatırılacakları için sağlık hizmeti sistemleri bakımından da faydalıdır. Fresenius Medical Care bu sistemi dünya genelinde sunmak için çalışmaktadır.

İleri araştırmaya hız kazandırarak geleceğe yatırım yapmak

Veri ve yeni dijital araçlar sanal klinik denemeler yapmamıza imkan tanıyor. Hastaların anonimleştirilmiş dijital avatarları, uzmanların yeni bir ilaç pazara geldiğinde kimin hangi şartlarda en çok fayda sağlayabileceğini anlamasına yardımcı oluyor. Bugüne kadar bundan başka hiçbir şirket böyle ileri araştırma modelleme teknikleri kullanmadı. Fresenius Medical Care "My Reason" kampanyası ile daha çok hastanın klinik araştırmaya kayıt olarak yardımcı olmasını sağlayacak. Veri sağlamak, araştırmayı kolaylaştırmak ve bugün üzerinde çalıştığımız böbrekle ilişkili zorluklardan gelecek kuşakların kurtarılması için çok önemli bir destek.

İlgili içerik
Şirket profili

Fresenius Medical Care, kronik böbrek yetmezliği olan insanlar için ürünler ve hizmetler sunan dünya lideridir.