İçeriğe atla

Neden böbrek replasman tedavisi?

Böbrekleriniz artık vücudunuzu toksinlerden ve fazla sudan arındıramıyorsa, yaşam sürenizi uzatmak için farklı tedavi seçenekleri ve yaşam kalitenizi mümkün olduğunca korumanın çeşitli yolları vardır.

Yeni terminoloji sizi korkutmasın! Doktorunuz, tedavi seçeneklerinizi anlaşılması kolay bir dille açıklayacaktır.

İpucu: Doktorunuzla ne kadar bilgili bir şekilde görüşmeye girerseniz, açıklamaları o kadar iyi takip edebilir ve sorular sorabilirsiniz.

En yaygın terapi seçeneklerine  genel bir bakış sayfamızda bulabilirsiniz.

En iyi tedavi seçeneğini bulun

Her tedavi şeklinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır ve her tedavi sizin için uygun olmayabilir. Kişisel durumunuza en uygun tedavinin hangisi olduğuna doktorunuzla birlikte karar vereceksiniz. Bu amaçla doktorunuzla fiziksel sağlığınız, hastalığınızın seyri, ev ortamı, kendi istek ve ihtiyaçlarınız dikkate alınarak yoğun bir görüşme yapılacaktır.

Görüşmeden sonra, seçeneklerinizi düşünmek ve uygun bir tedavi seçeneğine karar vermek için zamanınız olacak. Akrabalarınızı ve arkadaşlarınızı tartışmaya dahil etmeye çalışın!

Kısa genel bakış - terapi seçenekleri

Diyaliz

Kanınızı filtreleyerek istenmeyen toksinleri, atık ürünleri ve fazla sıvıyı ortadan kaldıran bir böbrek yetmezliği tedavisi. Tedavi, tıbbi durumunuza ve tedaviye bağlı olarak her hafta 3 - 7 gün düzenli olarak yapılır.

Transplantasyon

Böbrek yetmezliği olan bir hastanın canlı veya ölmüş bir donörden yeni bir böbrek aldığı büyük bir ameliyat.

Konservatif tedavi

Yaşam kalitesini uzatmaya değil, yaşam kalitesini sürdürmeye odaklanın. Terapi, şişlik ve nefes darlığı gibi böbrek yetmezliği semptomlarının rahatsızlığı ve ağrısının giderilmesine dayanır.

Aşağıda, bireysel terapi seçenekleri hakkında kısa bilgiler bulacaksınız. Endişelenme! Bu noktada, her şeyi ayrıntılı olarak anlamanıza gerek yoktur. Her terapinin ana özelliklerini olabildiğince öğrenmeye çalışın. Uygun bir tedavi seçeneğine tıbbi ekibiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte karar verebilirsiniz.

Böbrek nakli

Hasta için uygunsa, nakil en uygun renal replasman tedavisi olarak kabul edilebilir.

Uygun donör böbreği (ölü organ vericisinden veya canlı vericiden) varsa ve yapılan testler böbreğin hastaya uygun olduğunu gösteriyorsa, nakil yapılabilir. Filtre fonksiyonlarını sürdürmek için genellikle tek bir böbrek yeterlidir. Nakilden sonra yeni böbreğin vücudunuz tarafından iyi kabul edilmesi için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar alınır. Transplantasyonu mümkün olduğunca kusursuz hale getirmek için başka ilaçlar da reçete edilir.

Ne yazık ki donör böbreği için bekleme süresi oldukça uzun olabilir ve uygun donör bulmak zor olabilir, bu nedenle aradaki farkı kapatmak için genellikle diyaliz tedavisi gerekir.

Diyaliz

Diyaliz, son dönem böbrek hastalığını tedavi etmek için en yaygın seçimdir. İnsan böbreğinin farklı fonksiyonlarının yerine geçmesini temsil eder. Doktorunuzla birlikte tedaviyi günlük yaşamınıza entegre etmenin yollarını bulacaksınız.

Periton diyalizi

Periton diyalizi (PD) terimi, karın organlarının etrafındaki ince, koruyucu yapıyı tanımlayan peritondan türetilmiştir. Karında, karın boşluğunda benzersiz bir kapalı alandır.

Periton diyalizinde periton, vücuttaki atık maddeleri ve fazla suyu temizlemek için doğal bir filtre olarak kullanılır. Bu, cerrahi olarak oluşturulmuş bir PD kateteri gerektirir.

Periton diyalizi evde veya uygun herhangi bir yerde bağımsız olarak yapılabilir.

.

Hemodiyaliz

Hemodiyaliz (HD) işlemlerinde kan, özel bir cihaz ve yapay bir filtre kullanılarak vücut dışında temizlenir. Bu, cerrahi olarak oluşturulmuş bir damar yolu gerektirir. Temizlenen kan sürekli olarak hastaya geri verilir.

Ev Hemodiyalizi

Evde hemodiyaliz (HHD), HD ile aynı teknik kullanılarak, bazı ayarlamalar yapılarak kendi evinizde veya uygun herhangi bir yerde gerçekleştirilir. Bu, cihazların evde olmasını ve tedaviyi yürütmek için yeterli bilgiyi gerektirir.

Konservatif tedavi

Böbrek yetmezliğinin nasıl tedavi edileceği konusunda kendi seçimlerinizi yapma hakkınız vardır ve ayrıca diyalize veya transplantasyona başlamamayı veya devam etmemeyi de seçebilirsiniz. Konservatif tedavi ile sağlık ekibiniz, diyaliz veya böbrek nakli olmaksızın bakımınıza devam eder. İlaç tedavisi ve gerekirse destekleyici bir beslenme şekli ile sadece belirtileriniz tedavi edilir. Konservatif tedavi yaşamı uzatan bir önlem olarak kabul edilmez ve böbrek hastalığını iyileştirmez. Tam böbrek yetmezliği olan hastalar, diyaliz veya transplantasyon gibi renal replasman tedavisi almazlarsa öleceklerdir..

Bir sonraki bölümde kişisel destek ağınızı  nasıl oluşturacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.