İçeriğe atla

Böbrek hasarını önleme 

İlerlemeyi yavaşlatmak

Böbreklerinizin süzme işlevi zaten bozulmuşsa, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak önemlidir.

Bunun için çeşitli önlemler yardımcı olabilir:

 • Mümkün olan en kısa sürede ve düzenli olarak bir doktora görünün. Böbrek hastalığınız konusunda size en iyi tavsiyeyi onlar verebilir.
 • İlaçlarınızı doktorunuzun belirttiği şekilde alın. İlaç planınız tedavinin son derece önemli bir parçasıdır. Böbrek hastalığının semptomlarını tedavi eder ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmayı hedefler.
 • Düşük tuzlu bir diyetin kan basıncını ve proteinüriyi azalttığı da gösterilmiştir. Doktorunuz size bu konuda tavsiyede bulunsun.
 • Çok fazla meyve ve sebze tüketimi, vücut ağırlığında ve kan basıncında azalmayı destekleyebilir. Ancak, meyvelerde bulunan yüksek potasyum seviyelerinin doğru miktarda tüketilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini lütfen unutmayın. Lütfen bu konuda doktorunuza danışınız!
 • Hafif düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve kişinin yaşam kalitesini artırabilir. Ayrıca kalp problemleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ağır egzersiz tavsiye edilmez. Lütfen bu konuda doktorunuza danışınız.
 • Kalp sorunları riskinizi azalttığı gösterildiği için sigarayı bırakın

Aktif hayat tarzı

Kronik böbrek hastalığı ile baş etmek zor olabilir. Yaşam tarzınızı aktif olarak değiştirmek, refahınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Böbreklerinizin işleyişini sürdürmeye ve mümkün olduğu kadar uzun süre çalışmasını sağlamaya çalışmalısınız.

Muhtemelen, hafif günlük egzersizin vücudunuz üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini zaten biliyorsunuzdur. Düzenli egzersiz kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirir, daha esnek olmanızı sağlar ve genel dengenizi geliştirir. Egzersiz yapmak da zihniniz için önemli bir rol oynar. Olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanıza veya bilinçli bir kişisel bakım biçimi olmanıza yardımcı olabilir.

Böbrek işleviniz kötüleşirse veya hastalık durumunuzda herhangi bir değişiklik olursa eskisi kadar zinde hissetmeyebilirsiniz. Antrenmanınızın sıklığı ve yoğunluğu mevcut sağlık durumunuza bağlıdır. Sizin için neyin iyi olduğuna dair öneriler almak için bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Hafif egzersiz size ve vücudunuza nasıl yardımcı olabilir:

 • Tansiyonunuzu düşürebilirsiniz
 • Yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz
 • Kalp sorunları riskinizi azaltabilirsiniz
 • Stresi azaltabilirsiniz
 • (Yeni) sosyal bağlantılar için fırsatlar yaratabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, düzenli olarak egzersiz yapmak için iyi nedenler var!

İlaç almak

İlaç almak tedavinizin önemli bir parçasıdır. İlacın amacı, böbrek hastalığının semptomlarını hafifletmek, rahatsız olan hormonların bir kısmını eski haline getirmek ve böbreklerinizin mümkün olduğunca uzun süre çalışmasını sağlamaktır. Bu nedenlerle kendinizi iyi hissetseniz bile ilaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde ve düzenli olarak almanız son derece önemlidir!

Nefroloğunuza aldığınız diğer ilaçları söylemeniz de önemlidir. Bazı ilaçlar böbrek hastaları için pek uygun değildir ve doktorunuz sizin için en uygun kararı verebilir.

Böbrek hastaları için beslenme

İlk başta, yeni beslenme kurallarına uymayı zor bulabilirsiniz. Ancak zamanla, yemeklerinizin tadını çıkarmanın yeni yollarını bulacaksınız. Yediğinizin sağlığınızı doğrudan etkilediğini ve bazı bileşenlerin böbreklerinizin çalışmasını etkileyebileceğini hatırlamaya çalışın.

Denge

Böbrek hastalığınızın bir belirtisi olarak iştah kaybı yaşayabilirsiniz ve bu nedenle yeterli bir diyet uygulamakta zorlanabilirsiniz. Bu başlangıçta istenmeyen kilo kaybına ve hatta daha sonra yetersiz beslenmeye yol açabilir. Dengeli bir diyet uygulayarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Protein

Gıda yoluyla çok fazla protein alınırsa, metabolize edildiğinde idrar maddeleri oluştuğundan böbrek atılımını artırabilir. Sonuç olarak, böbrekler artan stres ve iş yüküne maruz kalır ve bu nedenle işlevleri daha da bozulabilir. Gerekirse doktorunuz protein içeren besinlerin tüketimini azaltmanızı önerebilir.

Şeker

Şeker kilo alımına neden olabilir ama aynı zamanda diş çürümesini de teşvik edebilir. Şekerle tatlandırılmış içeceklerin besin değeri düşüktür ve gereksiz kalori içerir.

Tuz

Çok fazla tuz tüketmek su tutma ve yüksek tansiyonu artırır. Bu, böbrek hastalığınızın ilerlemesine neden olabilir. Otlar ve baharatlarla denemeler yapmaya çalışın!

Sonraki bölümde böbrek dostu bir diyete uygun tarifler bulun böbrek replasman tedavisinin sizi nasıl destekleyebileceğini  öğrenin.

 

 

İlgili içerik

Böbrekleriniz artık vücudunuzu toksinlerden ve fazla sudan temizleyemiyorsa, farklı tedavi seçenekleri mevcuttur.