İçeriğe atla

DIASAFE®plus diyalizat filtresi

İyi diyaliz uygulamasına doğru önemli bir adım

  • Ultra saf diyaliz sıvısı üretir
  • Steril ve pirojenik olmayan replasman sıvısı sağlar*


* Seri olarak iki DIASAFE®plus ile birlikte kullanıldığında (ONLINE terapiler için)

Ana Özellikler

Bakteriyel endotoksinlerin fragmanları hastanın kan dolaşımına girer ve lökositleri aktive ederek hemodiyaliz hastalarında akut ve kronik komplikasyonlara yol açar.

Diyalizat saflığı

Diyalizatların kalitesi ve saflığı, büyük hacimlerde diyalizat hastanın kan dolaşımıyla temas ettiğinden, modern renal replasman tedavilerinde büyük önem taşımaktadır. Diyaliz sıvıları, bakteri parçalarından türetilen endotoksinler gibi mikrobiyal maddeler içerebilir. Endotoksin fragmanları, 2000Da'nın oldukça altında moleküler ağırlıklara sahip olabilir - hem düşük hem de yüksek akışlı membranlardan geçebilecek kadar küçük (Şekil 1). Endotoksinlerin hemodiyaliz hastalarında akut yan etkilere neden olduğu ve uzun vadeli komplikasyonları teşvik ettiği bilinmektedir1,2.

Rutin hemodiyaliz sırasında endotoksinle ilgili komplikasyonlardan kaçınmak için Avrupa Hemodiyaliz En İyi Uygulama Kılavuzları (EBPG)3 ultra saf su kullanımını şiddetle tavsiye eder. DIASAFE®plus gibi özel diyalizat filtrelerinin uygulanmasıyla ultra saf su veya diyalizat kolayca elde edilebilir.

Hemodiyaliz için Avrupa En İyi Uygulama Kılavuzuna göre saf ve ultra saf suyun farklı saflık seviyeleri
  Saf su Ultra saf su
Mikrobiyal kontaminasyonlar (CFU/mL) ≤ 100 < 0.1
Bakteriyel endotoksinler (IU/mL) < 0.25 < 0.03

Endotoksinler (LPS), proinflamatuar sitokinlerin, reaktif oksijen türlerinin ve lipid-mediatörlerin immün yeterliliğe sahip hücrelerden salınmasını uyarır.

Kronik iltihap

Endotoksinler, bağışıklık bileşeni hücrelerini çeşitli şekillerde aktive ederek, tüm hemodiyaliz hastalarında mevcut olan kronik enflamasyona katkıda bulunur4. Kanıtlar, kronik inflamasyonun ilerleyici aterosklerotik kardiyovasküler hastalık (CVD)5 için önemli bir risk faktörü olduğunu göstermektedir.

Ultra saf diyaliz sıvısının kullanımının hemodiyaliz hastalarında kronik inflamasyon belirteçlerini azalttığı gösterilmiştir6, bu nedenle ultra saf diyaliz sıvısının aterosklerotik KVH7 gibi inflamatuar hastalıklar üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğu düşündürücüdür.

Oksidatif stres

Diyaliz sıvısından8,9 türetilen bakteriyel endotoksinler dahil olmak üzere tedaviyle ilgili birkaç uyaran, oksidatif stresi artırabilir; bu, reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimi ile antioksidan aktivite arasındaki normal dengenin ROS lehine döndüğü bir durumdur. Oksidatif stres yetersiz beslenme, anemi ve ateroskleroz gibi enflamatuar hastalıkların ilerlemesi ile ilişkili olduğundan, diyalize bağlı oksidatif mekanizmaları azaltmak için ultra saf diyaliz sıvısının kullanılması arzu edilir görünmektedir8,9.

Gelişmiş Glikasyon Son Ürünleri (AGE)

Ultra saf diyaliz sıvısının rutin hemodiyaliz tedavilerindeki önemi, endotoksinlerin inflamasyonu ve oksidatif stresi arttıran ileri glikasyon son ürünleri (AGE) ile sinerji içinde hareket ettiği bulgusuyla vurgulanmaktadır10. Ultra saf diyaliz sıvısının kullanılmasının ayrıca AGE bileşiği pentosidin11'in plazma seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

Anemi tedavisi

Ultra saf diyaliz sıvısının demir kullanımını ve eritropoietin yanıtını iyileştirdiği gösterilmiştir, bu da optimal hemoglobin seviyelerini korurken azaltılmış eritropoietin dozajına izin vererek anemi tedavisinde faydalı olabileceği anlamına gelir12,13.

Teknoloji

DIASAFE®plus -iyi diyaliz uygulamasına doğru önemli bir adım

Diyalizat üretimi için kullanılan su bir dizi saflaştırma adımıyla arıtılsa da, yine de düzenleyici kurumlar tarafından belirlenen bakteriyel kontaminasyon seviyelerine ilişkin katı gereklilikleri karşılayamayabilir. Su arıtma zincirinin sonunda yer alan DIASAFE®plus filtresi, ISO Standartlarına göre ultra saf diyaliz sıvısının güvenilir üretimi yoluyla gerekli saflık seviyelerine kolayca ulaşılmasını sağlar. DIASAFE®plus membranın üstün adsorptif ve eleme özelliklerinden dolayı mükemmel endotoksin tutma özelliklerine sahip olan Fresenius Polysulfone® membranı içerir. 2,2 m²'lik genişletilmiş yüzey alanı, adsorpsiyon ve tutma kapasitesini daha da artırır.

DIASAFE®plus yalnızca üç hızlı taşıma adımıyla bağlanabilir. DIAFIX™ kilit sistemi kolay ve hijyenik bir bağlantı sağlar.

Hijyenik, hızlı ve kolay kurulum ve değişim

DIAFIX™ kilit sistemi, kurulum veya değiştirme için gerekli olan yalnızca üç işlem adımıyla DIASAFE®plus'ın diyaliz makinesine kolay ve hijyenik bir şekilde bağlanmasını sağlar:

  • Filtre tutucunun kilitlerini açın
  • DIASAFE®plus filtreyi kılavuz oluklara kaydırın
  • Kilitleri kapatın - DIASAFE®plus kullanıma hazırdır. Bu kadar kolay!

ONLINEplus™sistemiyle ONLINE hemodiyafiltrasyonun şematik akış şeması.

ONLINEplus™ sisteminde DIASAFE®plus

  • DIASAFE®plus ile hazırlanan ultra saf diyaliz sıvısı ve endotoksin tutucu membranlar (Fresenius Polysulfone®, Helixone® veya Helixone®plus) içeren hemodiyalizörler, yüksek kaliteli bir hemodiyaliz tedavisi için ana yapı taşlarıdır.
  • ONLINEplus™ sistemi, hemodiyafiltrasyon / hemofiltrasyon (HDF/HF) gibi konvektif arıtma yöntemlerinin kalite standartlarını bir adım öteye taşıyor
  • Seri olarak iki DIASAFE®plus sıvı filtresi kullanıldığında, ONLINE HDF/HF tedavileri için çift filtrasyonla steril ve pirojenik olmayan ikame sıvısının güvenilir üretimi elde edilir14
  • ONLINEplus™ seçeneği, konvektif terapi modalitelerinin hijyen ve güvenliğini iyileştirmenin yanı sıra ek tedavi özellikleri ve daha kolay kullanım sunar

Performans verisi

DIASAFE®plus diyalizat filtreleri

DIASAFE®plus diyalizat filtreleri
Membran materyali Fresenius Polysulfone®
Yüzey alanı (m²) 2.2
Ağırlık (g) 170
Kaplama materyali Polipropilen
Potting material Poliüretan
Kapama Silikon
Cihaza bağlantı DIAFIX™ Lock System
Filtrasyon hattı 5 mL/min x mm Hg (3.75 L/min bar; max. 2 bar)
Operasyon zamanı Standart HD: maks. 12 hafta veya 100 tedavi ÇEVRİMİÇİ HF/HDF, ÇEVRİMİÇİ hazırlama/durulama: maks. 12 hafta veya 100 tedavi
Dezenfeksiyon Puristeril® 340 veya Puristeril®plus (perasetik asit)
Diasteril® (hidroksiasetik asit) veya Citrosteril® (sitrik asit)
Sporotal®100 (sodyum hipoklorit) max. 11 kere
İlgili içerik

Diyalizde hijyen

HDF Pompası

HighVolumeHDF® HD kadar kolay.