İçeriğe atla

Bir aile üyesi olarak yaşam

Bir aile üyesi olarak siz de sevdiklerinizin kronik böbrek hastalığından etkilenebilirsiniz.

Muhtemelen bundan sonra aile hayatınızın nasıl değişeceğini, tedavinin günlük yaşama nasıl entegre edilebileceğini merak ediyor ve aile bireylerinin iyiliği konusunda endişeleniyorsunuz.

Başlangıçta yapılması gereken kararlar konusunda gergin olmanız tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Uygun bir tedavi bulmak için ne sevdiğinizin ne de sizin bu yolu yalnız yürümek zorunda olmadığınızı fark etmeye çalışın.

Diyaliz merkezindeki bakım ekibinden ve diğer ilgili kişilerden birçok bilgi alabilirsiniz. Diğer hastalar kendi kişisel hikayeleriyle kendi deneyimlerini paylaşabilir ve kronik böbrek hastalığıyla yaşama dair fikir verebilir.

Sevdiğiniz kişiyle birlikte, hastalığa rağmen tatmin edici bir aile hayatı yaşamanın yollarını bulacaksınız.

Kronik böbrek hastalığı nasıl bir duygu?

Kronik böbrek hastalığının pek çok ve çeşitli semptomları vardır ve bir aile üyesi olarak etkilenen kişiyle empati kurmak her zaman kolay değildir. Bu nedenle olası belirtileri sizler için açıklamak istiyoruz. Ancak, yalnızca bir doktorun net bir teşhis ve değerlendirme yapabileceğini ve tüm semptomların mutlaka ortaya çıkmadığını veya böbrek hastalığının bir işareti olmadığını lütfen unutmayın. Kendinizi aile üyenize teşhis koyma zahmetine sokmayın, bunun yerine bir uzmana danışın.

Kronik böbrek hastalığının veya diyalizin  akrabanızı veya arkadaşınızı nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Günlük hayatınızdaki değişiklikler

Diyaliz tedavisinin karmaşıklığı hem ilgili kişinin hem de aile bireylerinin/arkadaşlarının günlük hayatında değişikliklere neden olur. Bireysel terapi seçenekleri arasındaki farkları burada bulabilirsiniz.

Diyaliz ile yeni günlük yaşamlarında değişebilecek yönleri sizin için listeledik. Örneğin, şu olabilir:

  • Akrabanızdan/arkadaşınızdan daha çok çalışıyorsunuz

Sevdiğiniz kişi, sağlık durumundan dolayı her zamanki gibi işine devam etmekte zorlanabilir. Çalışıyorlarsa, tam zamanlıdan yarı zamanlı bir işe geçmek zorunda kalabilirler veya geçici olarak çalışmayı bırakmak zorunda kalabilirler. Bu, ikiniz için de gelirde düşüş anlamına gelebilir.

  • Ev işlerinin çoğunu sen yapıyorsun

Diyalizden sonra sevdiğiniz kişi kendini çok yorgun hissedebilir ve artık size her zamanki gibi yardım edemeyebilir. Akrabanızın/arkadaşınızın dikkatli olması ve kateteri veya şantı koruması da önemlidir.

  • Diyetlerinde bir değişiklik olabilir

Diyaliz hastaları, diyetlerinde sıvı alımının yanı sıra potasyum, fosfat ve tuz gibi belirli bileşenlere sıklıkla dikkat etmelidir. Bu durumda, böbrek performansını kötüleştirebileceği veya komplikasyonlara yol açabileceği için, bu ilgili bileşenlerden çok fazla almamak önemlidir. Eski aile tariflerini yeniden keşfetmeniz veya iki farklı yemek pişirmeniz gerekebilir. Bir diyetisyen, bir diyet planı oluşturma ve adaptasyon aşamasında yardımcı olabilir. Aşağıdaki bağlantıda diyaliz hastaları için çok uygun tarifler bulacaksınız.

  • Aile üyeleri için psikolojik destek var

Kronik böbrek hastalığı ile yaşamak, dahil olan herkes için bir zorluktur. Sevdiğiniz kişi hastalıktan veya sağlığının kötüye gitmesinden bıkmış olabilir. Belki de sevilen hobilerden vazgeçilmesi gerekiyor. Diyaliz merkezindeki olayların üzücü olması da mümkündür. Belki sabırlı bir arkadaşın komplikasyonları olmuştur veya iyi bir arkadaşı ölmüştür. Gerekirse psikolojik destek arayın; bakım ekibiniz bu konuda size yardımcı olabilir.

  • Yeni bir zaman yönetimi kurmanız gerekiyor

Mümkün olan en iyi yaşam kalitesini sürdürmek için, sevdiğiniz kişinin doktorun talimatlarına uyması ve randevularına uyması çok önemlidir. İster merkezde ister evde terapi olsun, tedavinin kendisi de biraz zaman alır. Tedaviye farklı bir açıdan bakmaya çalışın: Diyaliz süresi ömürdür! Okuma, Sudoku, müzik dinleme gibi popüler ve rahatlatıcı aktiviteler tedavi süresince yine sevdiğiniz kişi tarafından yapılabilir. Güvenliği sağlayıp stresi azaltmaya yardımcı olabileceğinden, gerekli işlemin her zaman aynı olan yapılara yerleştirilmesine yardımcı olabilir.

  • Yeni bir uyum biçimini deneyimleyeceksiniz

Kronik bir hastalıkla uğraşmanın korkutucu olabilmesi anlaşılabilir bir durumdur. "Neden ailem?" veya "Bütün bunları nasıl yöneteceğiz?" da çok anlaşılır. Aile üyeleri arasındaki yakın uyum, özellikle şu anda vazgeçilmezdir. Endişeleriniz hakkında açıkça konuşun ve bir akraba/arkadaş olarak kendinizi geri tutmayın. Açık iletişim, net koşullar yaratır ve birlikte çözüm bulmanın temelini oluşturur. Yeni günlük rutin oluşturulduktan sonra, birlikte başardıklarınızla gurur duyacaksınız.

 

Ekip olarak çözüm bulma

Yaklaşan değişikliklerle başa çıkmak ve hastalığı kabullenmek kolay değil.

Korkular ve endişeler aile hayatını zorlayabilir ve artan stres, kendinizi her zaman hastanın yerine koymanızı zorlaştırabilir. Bir aile üyesi veya arkadaş olarak siz de zor kararlarla karşı karşıya kalırsınız ve kesinlikle yapılacak doğru şeyin ne olduğunu her zaman bilemezsiniz.

Ancak, uygun bir terapi  seçiminin, bir uzmanla birlikte verilen iyi düşünülmüş bir karara dayandığını unutmayın. Bu sizin veya sevdiğiniz kişinin tek başına vermesi gereken bir karar değildir. 

Onları desteklemek için orada olmanız, etkilenen kişi için kesinlikle yararlıdır. Bir hastalıkla birlikte yüzleşmek sizi bir aile veya arkadaş olarak daha da yakınlaştırabilir ve yeni, olumlu deneyimler için temel oluşturabilir. Zamanla aile üyeniz / arkadaşınız "yeni normale" alışacaktır. Bu kesinlikle öncekinden farklıdır, ancak yine de arzu ettikleri yaşam tarzına karşılık gelebilir.

Bir sonraki bölümde destek olanakları hakkında daha fazla bilgi edinin.