İçeriğe atla

Başarıyla seri üretilen bir model

Dünya çapında kullanılan diyaliz cihazlarının yarısından fazlası Fresenius Medical Care tarafından üretilmiştir

diyaliz cihazlarının üretimi

Modern diyaliz cihazının hikayesi 1970’lerde bir soruyla başladı: Sadece birkaç kişi için uygun, son derece özel bir tedavi, seri üretilen bir hayat kurtarıcıya nasıl dönüştürülür? Bu soru bir vizyon halini aldı ve bugün 8.000 parçası olan bir başarı hikayesi haline geldi. Modern bir Fresenius Medical Care diyaliz cihazından işte bu kadar bileşen vardır.

İlk model zamanında dünyanın en çok satan diyaliz cihazı oldu. O zamandan beri şirket, liderliğini takip modelleriyle genişletti. Geçtiğimiz yıllarda Fresenius Medical Care, dünya çapında en yakın rakibinden beş kat daha fazla diyaliz cihazı sattı. En başından beri, diyaliz cihazlarının geliştirilmesindeki öncelikli hedef tedaviyi güvenli, hafif ve mümkün olan en çok hasta için ulaşılabilir hale getirmekti. Fresenius Medical Care 1979 yılında ilk cihazların seri üretimine başladığı zaman diyaliz tedavisi dünyada ancak 10.000’den daha az hasta için mümkündü. Yaklaşık olarak her iki hastadan biri Fresenius Medical Care tarafından geliştirilen ve üretilen bir diyaliz cihazıyla olmak üzere bugün dünyada iki milyondan fazla insan diyaliz tedavisi görmektedir.

diyaliz cihazlarının üretimi

Diyaliz cihazının temel fonksiyonları

Diyaliz cihazı, kanı hastanın vücudundan bir kan hattı sistemi yoluyla aynı zamanda yapay böbrek olarak adlandırılan diyalizere pompalar. Dört ile beş saat arası süren bir tedavi seansı boyunca 120 litreye kadar kan tüpler yoluyla pompalanır. Bu, hastanın toplam kan hacminin birkaç katıdır. Diyalizerde, bir diyaliz sıvısı toksinleri, fazla suyu kandan filtreler ve ayrı bir döngü yoluyla uzaklaştırır. Aynı zamanda cihaz kan pıhtılaşmasını önlemek için ilaç uygular ve tedavi sırasında kan basıncından diyalizatın sıcaklığına kadar veri toplar. Cihazın güvenlik özellikleri sürekli olarak geliştirilmiş ve otomatize edilmiştir: Cihaz artık diyaliz sırasında hastanın vücut fonksiyonlarındaki değişimleri algılayabilmektedir. Aynı durum teknik problemler için de geçerlidir: Eğer bir tüpte kaçak olur veya hidrolikler belirli bir alanda sorunsuz olarak çalışmazsa, hata mesajı anında monitörde görüntülenir ve tedavi otomatik olarak kesilir.

diyaliz cihazlarının üretimi

Tam otomatik üretim adımları

Fresenius Medical Care'in üretim tesisleri de giderek gelişmiştir. Schweinfurt’taki fabrika 1979 yılında tam olarak 36 cihaz üretmişken, bugün yılda on binlerce üretim yapabilmektedir. Bunu, çok sayıda tam otomatik üretim aşamalarına borçluyuz. Örneğin, hidrolik devrelerin en önemli bileşeni olan son derece hassas solenoid valfler gibi. Fresenius Medical Care, diyaliz cihazlarını sadece Schweinfurt’ta değil, aynı zamanda Kuzey Amerika pazarı için Concord, California’daki kardeş fabrikasında da üretmektedir.

diyaliz cihazlarının üretimi

Geleceğin diyaliz cihazları: kompakt ve mobil

Öncelikli hedef, bir gün diyaliz tedavisi ihtiyacı olan her insanın tedaviye ulaştığından emin olmaktır. Tedavinin daha kompakt ve mobil hale geldiğinin işaretleri halihazırda mevcuttur. Fresenius Medical Care, yeni çözümler üzerine çalışmaktadır. PAK'ın – “Portatif Yapay Böbrek”in kısaltması – yakın zamanda üretime geçmesi beklenmektedir. Bir alışveriş sepeti boyundaki bu cihaz diyaliz olanaklarını yeniden belirleyecektir: Bir hemodiyaliz seansı için yalnızca altı litre musluk suyu kullanacak ve gerektiğinde kullanmak üzere hastalar arabalarında taşıyabilecekler. Geleneksel, sabit olarak kurulu cihazlar her tedavide özel olarak hazırlanmış yaklaşık 200 litre su ihtiyacı duymaktadır. Bir vizyon olarak başlayan şey, şimdi bir seri üretim başarısı olmuştur. İlk 500.000 diyaliz cihazının üretimi otuz yıldan fazla alırken en son tahminler bir milyonuncu cihazın 2020’den önce teslim edileceğini öngörmektedir.

İlgili İçerik
Hemodiyaliz

Diyaliz hastalarının kardiyovasküler prognozunu geliştirmek için yaratıcı tedaviler ve ürünler.

Arşivimizden daha fazla hikayeye ulaşın