İçeriğe atla

6008 CAREsystem ile Bireyselleştirilmiş Sodyum Yönetimi

6008 CAREsystem ile Bireyselleştirilmiş Sodyum Yönetimi, kapalı devre kontrolü sayesinde difüzyonlu bir sodyum dengesi sağlar.

Diyaliz tedavisindeki önemli bir amaç, diyalizler arası diyetle tuz alımını ve diyaliz içi sodyum atılımını dengede tutmaktır. Diyaliz sırasındaki sodyum yükü, her ikisi de majör kardiyovasküler risk faktörleri olan interdiyalitik kilo alımında ve hipertansiyonda artışa neden olabilir.

Hastaların diyaliz öncesi serum sodyumu geniş bir alana yayılmıştır1

Grafik, 6 aylık bir süre boyunca ortalaması alınan 369 seçilmemiş hasta için diyaliz öncesi serum sodyumunu gösterir (diyalizat sodyum 137 mmol / l, serum sodyum konsantrasyonu için laboratuvar normal aralığı 135–145 mmol / l).

Şu anda, diyaliz öncesi plazmanın sodyum konsantrasyonu genellikle nadiren bireysel olarak belirlenmektedir. Diyalizat sodyum standart bir reçeteye uymamalı, ancak prediyaliz ile uyumlu olmalıdır

  • plazma sodyumu, Sodyum Yönetimi uygulanmayan her diyalizden önce laboratuvarda belirlenmelidir.

Bireysel diyalizatın sodyum reçetesi, sodyum konsantrasyonu gradyanını ayarlamak için temel faktördür.

Azalmış sodyum yükü açısından yaygın sodyum hacmin transferi şunlara yol açabilir:

  • Susuzluğun azalması1
  • Diyalizler arası kilo alımında azalma2
  • Azalmış aşırı sıvı yüklemesi ve azalmış kan basıncı3 sayesinde kısa vadeli sonuçların modifikasyonu

Yönergeler, bireyselleştirilmiş bir diyalizat sodyumunu şiddetle tavsiye etmektedir4,5

HD sırasında sodyum yüklemesi, hacim genişlemesi, artan kardiyak iş yükü ve müteakip hipertansiyon ile daha fazla susama ortaya çıkar4
HD sırasında yüksek diyet sodyum alımı ve yetersiz sodyum uzaklaştırılmasının aşırı sıvı alımı ve hipertansiyon ile sonuçlanabileceğini gösteren kanıtlar vardır.
Diyalizat sodyumunun plazma sodyum konsantrasyonuna göre bireyselleştirilmesi, diyaliz sırasında hemodinamik stabiliteyi iyileştirebilir.5

6008 CAREsystem Sodyum Yönetimi, kılavuz önerilerini daha iyi karşılamak için bireyselleştirilmiş diyalizat sodyum reçetesi yönetimini kolaylaştırır. Bireyselleştirilmiş Sodyum Yönetimi, diyaliz sırasında sodyum yükünün önlenmesine yardımcı olur

Diyalizat sodyumunun plazma sodyum konsantrasyonu ile kolay uyuşması

Diyalizat iletkenliğinin sürekli ölçümleri, hastaya sağlanan veya hastadan çıkarılan yaygın sodyum miktarını belirler. Cihaz, gelen ve giden diyalizatın iletkenliğini sürekli olarak ölçer ve kinetik bir model kullanarak sodyum dengesini belirler. Sodyum Kontrolü (Na-kontrol), diyalizat sodyumunu otomatik olarak hastanın plazma sodyumuna uyarlar. Sodyum reçetesini bireyselleştirir, ek maliyetlerin ve iş yükünün önlenmesine yardımcı olur, fazladan zaman alan kan örneklerini geçersiz kılabilir ve klinik uygulamada kolayca uygulanabilir.

Bireyselleştirilmiş Sodyum Yönetimi ile sürekli sodyum transferinin dengelenmesi ilkesi

Hastaların tuz alımı hakkında beslenme bilgisi eğitimini geliştirir

Diyalizler arası dönemde tuz alımı, hasta davranışına bağlıdır ve aşırı hacim yüklemesinin güçlü bir itici gücüdür.7 Sodyum Yönetimi ile hastaların sodyum uzaklaştırmasının görselleştirilmesi, diyalizler arası tuz alımı hakkında bilgi sağlar, beslenme eğitimini geliştirir ve HD hastalarının sonuçlarını iyileştirebilir.

Sodyum Yönetimini ve sıvı durumunun BCM tabanlı değerlendirmesini birleştirmek, kesin ve kişiselleştirilmiş sodyum ve sıvı yönetiminin yolunu açar ve hemodiyaliz hasta sonuçlarını iyileştirebilir.

Diyaliz öncesi plazma sodyumunun eğilimi patolojik değişiklikleri gösterebilir

Diyaliz öncesi plazma sodyum  verilerinin izlenmesi (bir TDMS – Tedavi Veri Yönetim Sistemi** tarafından desteklenir) zaman içinde potansiyel patolojik değişiklikleri gösterebilir.

Bu bilgi klinik olarak, normal aralıktan sapma durumunda daha fazla değerlendirme için bir tetikleyici olarak veya patolojik değişikliklerin potansiyel belirtilerine yönelik kısa ve orta vadeli eğilimleri izlemek için kullanılabilir.8

**Terapi Veri Yönetim Sistemi, isteğe bağlı olan ve ayrı olarak satın alınması gereken farklı ürünler için bir şemsiye terimdir.

6008 CAREsystem ile kolay ve kişiselleştirilmiş Sodyum Yönetiminin faydaları

  • Yayılan sodyum transferinin kontrol edilmesi, bireyselleştirilmiş bir sodyum reçetesine izin verir.
  • Her tedavi için hastaların sodyum gideriminin görselleştirilmesi, diyalizler arası tuz alımı hakkında değerli bilgiler sağlar.
  • Diyaliz öncesi plazma sodyumunun isteğe bağlı veri yönetimi** yoluyla trend analizi, patolojik değişiklikleri göstermeye yardımcı olabilir.

Referanstan uyarlanan grafik9

Plazma sodyum değişikliklerinin dağılımı

Grafik: Sıfır sodyum difüzyonu, plazma sodyum değişikliklerinin dağılımını daraltır.9

İntradiyalitik plazma sodyumunun frekans dağılımı, standart sabit diyalizat sodyum 138 mmol/l (açık mavi) veya Sodyum Yönetimi ve sıfır difüzyon transferi hedefi (koyu mavi) ile 30 hastayı diyaliz ederken değişir.

Sodyum Yönetimi videosu

Sodyum Yönetimi — 6008 CAREsystem ile sunulan bir tedavi özelliği

Prof. Bernard Canaud
Emeritus Professor of Nephrology | Montpellier University, France
Chief Medical Scientist | Global Medical Office EMEA

İlgili içerik
[Translate to Turkey:]

Daha fazla özen. Daha az karmaşıklık

Bize ulaşın

Bu iletişim formunu kullanarak bir satış toplantısı, demo veya broşür talep edin

Sağladığınız bilgiler yalnızca sorunuzu yanıtlamak için kullanılacaktır. Kişisel Verilerinizi nasıl işlediğimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun

Contact :: TR

captcha