İçeriğe atla

Doğru kararı vermek

Belki de diyaliz tedavisinin bir sonucu olarak günlük yaşamınızın farklı bölümlerinin nasıl değişebileceğini çoktan düşündünüz.

İlk başta değişiklik fikrinin sizi korkutması anlaşılabilir. Benlik saygısı, iş, egzersiz, seyahat, akıl sağlığı ve sosyo-yasal yönler gibi günlük yaşamın birkaç yönünü aşağıda seçtik.

Önceden iyi bilgilendirilmeyi güven verici bulabilirsiniz; ancak, doktorunuzla konuşmanın yerini alamayız. Her karar doktorunuzla birlikte alınmalıdır. Ve her zaman hatırlayın: Zor durumda kalırsanız ve daha fazla desteğe ihtiyacınız olursa diyaliz ekibiniz sizin için oradadır.

Doğru tedaviyi seçmenizi destekleyebilecek ipuçları

Bu ipuçlarıyla doğru tedaviyi bulma yolunda size destek olmak istiyoruz.

1. ipucu: Soru sorun

Terapinin hayatınız üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Terapi seçenekleri hakkında, örneğin bu web sitesinde ve diğerlerinde biraz araştırma yapın ve doktorlara, hemşirelere, akrabalara ... sorular sorun

2. ipucu : Sevdiklerinizi yol boyunca dahil edin
Terapiniz sevdiklerinizi de etkileyecektir. Onları doktor ziyaretlerine veya hasta toplantılarına yanınızda götürün. Sevdiklerinizle terapinin zorlukları hakkında konuşun ve duygularınızı paylaşın.

3. ipucu: Doktorunuzla fikir alışverişinde bulunun

Terapi yönteminizi seçerken ilk temas noktanız doktorunuzdur. Doktorunuzla geçirdiğiniz zamandan yararlanın ve sorular sorun.

4. ipucu: Bakım ekibinizle fikir alışverişinde bulunun

Diyaliz merkezindeki diyaliz ekibiniz, tedavilerle ilgili çok fazla deneyim kazanmıştır. Bu bilgiyi kullanın ve fikir alışverişinde bulunun. Deneyimli bir hemşire ile görüşmeniz size değerli içgörüler sağlayabilir.

5. ipucu: Halihazırda tedavi gören kişilerle konuşun

Halihazırda böbrek replasman tedavisi gören kişiler zaten deneyim kazanmıştır. Her terapi hakkında birçok bilgiyi paylaşabilirler. Bir irtibat için doktorunuza veya diyaliz ekibinize danışın.

6. ipucu: Sizin için neyin önemli olduğu hakkında notlar alın

Her tedavinin avantajları ve dezavantajları vardır. Her terapi seçeneği hakkında not alın ve karar vermenize yardımcı olması için bunları kullanın. Notlarınız, doktorunuzla yapacağınız bir görüşmenin temeli olabilir. Ardından, ortak bir karar alma sürecinde terapi seçenekleriniz ve bunların avantaj ve dezavantajları hakkında doktorunuzla konuşun.

Farklı seçeneklerin karşılaştırılması

SAPD APD Ev Hemodiyalizi (HHD) Merkezde Diyaliz (HD)
Gün içinde kendi başınıza veya bir bakıcı yardımıyla gerçekleştirilen üç ila beş değişim (her biri yaklaşık 30 dakika) Tipik olarak her gece (yaklaşık sekiz saat) kendiniz veya bir bakıcının yardımıyla gerçekleştirilir Evinizde daha uzun, daha kısa ve daha sık veya gecelik tedaviler mümkündür. Tedavi kendiniz veya bir bakıcının yardımıyla yapılır. Tipik olarak haftada üç kez bir diyaliz ünitesinde her seansta dört ila beş saat süreyle gerçekleştirilir
SAPD APD Ev Hemodiyalizi (HHD) Merkezde Hemodiyaliz (HD)
Daha az ama düzenli ziyaretler Daha az ama düzenli ziyaretler Daha az ama düzenli ziyaretler Düzenli ziyaretler gereklidir, genellikle haftada üç kez
SAPD APD Ev Hemodiyalizi (HHD) Merkezde hemodiyaliz (HD)
 • Sıvılar, tek kullanımlık malzemeler ve raflar için alan gereklidir
 • Ev altyapınızda hiçbir değişikliğe gerek yoktur
 • Cihaz, sıvılar, tek kullanımlık malzemeler ve raflar için alan gereklidir
 • Elektrik prizlerinin değiştirilmesi gerekebilir
 • Tek kullanımlık malzemeler ve diyaliz cihazı için evde alan gereklidir. Birçok ülkede küçük diyaliz makineleri de mevcuttur.
 • HHD için kullandığınız sisteme bağlı olarak, elektrik ve su sistemlerinin değiştirilmesi gerekebilir.
 • Tedaviler bir merkezde yapıldığından evde depolama alanına gerek yoktur.
 • Tedaviler bir merkezde yapıldığından evde değişiklik yapılmasına gerek yoktur.
SAPD APD Ev Hemodiyalizi (HHD) Merkezde Hemodiyaliz (HD)
 • Hijyenik gereklilikler karşılanırsa, torba değişimi işyerinde veya bir otel odasında da yapılabilir.
 • Tedaviler çoğunlukla geceleri yapıldığından, gün içindeki işiniz üzerinde daha az etkiye sahip olabilir.
 • Esnek seçenekler sayesinde diyaliz tedavilerinden önce ve sonra çalışmak mümkündür. HHD'nin tedavi sonrası iyileşme üzerinde daha az etkisi olabilir.
 • Tedavilerinizi planlarken daha fazla esneklik. Diyaliz merkezine gidip gelmek gerekmez (rutin ziyaretler hariç)
 • Diyaliz tedavilerinden önce ve sonra çalışmak mümkündür, ancak klinik durumunuza bağlı olarak tedavi sonrası iyileşme nedeniyle sınırlı olabilir.
 • Diyaliz merkezine gidiş ve dönüş seyahatleri dikkate alınmalıdır
SAPD APD Evde Hemodiyaliz (HHD) Merkezde Hemodiyaliz (HD)
 • PD hastaları için çok uygun olabilecek sporlar yürüyüş, koşu ve bisiklete binmedir. Klinik durumunuza bağlı olarak, doktorunuz sizin için neyin uygun olabileceği konusunda size rehberlik edecektir.
 • Karnınıza baskı oluşturabilecek sporlardan kaçınmalısınız. Bu, örneğin dövüş sanatlarını olabilir.
 • Kateter çıkış yerinde enfeksiyon riski nedeniyle su sporlarından kaçınılması gerekebilir
 • HD ve HHD hastalarına iyi gelebilecek sporlar yüzme, yürüyüş ve bisiklete binmedir. Klinik durumunuza bağlı olarak, doktorunuz sizin için neyin uygun olabileceği konusunda size tavsiyede bulunacaktır.
 • Olası komplikasyonları önlemek için spor sırasında damar yolu olan kolunuzu iyi korumalısınız. Örneğin, bu amaç için özel manşonlar takabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra damar yolu iyileşir iyileşmez ev temizliği gibi hafif aktiviteler için kol veya bacak hareket ettirilebilir.
SAPD APD Evde Hemodiyaliz (HHD) Merkezde Hemodiyaliz (HD)
 • Diyaliziniz için hijyenik gereksinim tatil yerinizde karşılanmalıdır.
 • Gerekli malzemelerinizin nakliyesi önceden planlanmalıdır.
 • Ev diyaliz merkezinizdeki diyaliz ekibiniz, gereksinimleriniz konusunda size destek olacaktır.
 • Tatil yerinizdeki bir diyaliz merkezinde diyaliz mümkün olmalıdır
 • Diğer diyaliz hastalarıyla fikir alışverişinde bulunun
 • Diyaliz bakımınızın düzgün bir şekilde devam etmesi için gerekli gereksinimleri anlamak üzere ev diyaliz merkezinizdeki diyaliz ekibinizle iletişime geçin.
 • HHD için küçük diyaliz cihazınız ve solüsyon torbalarınızı yanınıza almanız mümkün olabilir.
SAPD APD Ev Hemodiyalizi (HHD) Merkezde Hemodiyaliz (HD)
Diyaliz periton kateter yoluyla gerçekleştiği için tipik olarak gerekli değildir. Tipik olarak, fistül/greft veya bir kateter yoluyla erişim tedavisi başına iki iğne girişi.

Diyalizde formda kalmak

Hemen hemen herkes ilk başta düzenli egzersiz yapmak için kendilerini motive etmekte zorlanırlar. Kronik böbrek hastalığınız nedeniyle ek sınırlamalar da olacaktır. Bununla birlikte, yeteri miktarda egzersiz vücut farkındalığı, dolaşım ve uyku ritmi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Bir diyaliz hastası olarak egzersiz yapmanın birçok yolu vardır. Belki birlikte uyum sağlayabileceğiniz ve formda kalabileceğiniz bir spor partneri bulabilirsiniz? Bunu yaparak, egzersiz yoluyla bedeninize ve sohbet yoluyla ruhunuza iyi bir şey yapabilirsiniz.

Farkında olun: Egzersize başlamadan önce, yapmak istediğiniz farklı spor türleri ve bunun sizin için uygun bir seçenek olup olmayacağı konusunda doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

İş ve diyaliz

Diyaliz hastası olarak da sağlık durumunuz izin veriyorsa çalışmaya devam edebilirsiniz. Her durumda, doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

İş için hangi diyaliz tedavisi uygundur?

Esnekliğiniz ve farklı tedavi seçenekleriniz ile ilgili farklılıklar vardır. Bunun işinize ve tedavinize uygunluğu üzerinde etkisi vardır. Sizin için en iyi seçeneğin hangisi olabileceği konusunda lütfen doktorunuza danışınız.

Periton Diyalizi Ev Hemodiyalizi Hemodiyaliz
Hijyenik şartlar sağlandığı takdirde iş yerinizde torba değişimi de yapılabilir. APD, gece boyunca tedaviye izin vererek gün boyunca çalışmanıza olanak tanır. PD prosedürleri nispeten yüksek derecede esneklik sunar. Evde bağımsız olarak hemodiyaliz yapıyorsanız, diyaliz seanslarını ne zaman yapacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Sonuç olarak, diyaliz yaparken bile mesleğinizi uygulama şeklinizde daha esneksiniz. Hemodiyaliz tedaviniz bir merkezde yapılıyorsa, oradaki randevulara gitmeniz beklenir. Sonuç olarak, işinizi sadece diyaliz seanslarınızdan önce veya sonra yapabilirsiniz.

 

Klinikteki randevular

Klinikteki diyaliz programınız hakkında işvereninizle önceden konuşmanız tavsiye edilir. Tedaviniz için ne sıklıkta ve ne kadar süreyle orada olmanız gerektiğini ana hatlarıyla belirtin. İşvereninizi açıkça bilgilendirirseniz ve şeffaf bir alışveriş yaparsanız, yanlış anlamalar önceden önlenebilir. İnsan kaynakları departmanının bir üyesiyle, engellilik görevlisiyle veya güvendiğiniz biriyle de konuşabilirsiniz.

Farklı tedavi seçenekleriyle ilgili gerçekler

Diyaliz Hakkında Bilinmeyenler
Organ Nakli Hakkında Bilinmeyenler

Başarılı bir böbrek nakli, doğal böbrek işlevine yakındır ve SDBY için en etkili tedavi olarak kabul edilir.

Diyetinizde daha az kısıtlama.

Böbrek nakli için bekleme süresi tipik olarak birkaç yıl sürer.

Reddetme önleyici ilaçların sürekli olarak alınması gereklidir.

Yeni böbrek başarısız olursa, diyaliz yine de gerekli olabilir.

Konservatif tedavi hakkında bilinmeyenler

Böbrek fonksiyonu değiştirilmez ve böbrekleriniz sonunda çalışmayı durdurarak doğal ölüme yol açar.

Yaşam kalitesini korumaya (yaşamı uzatmaya değil) ve semptomları tedavi etmeye odaklanır.

Konservatif tedaviyi seçme kararı dikkatli bir değerlendirme ile verilmeli ve tedavi eden doktorunuzu ve sevdiklerinizi dahil etmelidir.

Bir sonraki bölümde tedavi seçeneklerinizle ilgili   diğer soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.