İçeriğe atla

Diyaliz ile hayatın tadını çıkarın

Kronik böbrek hastalığı, iyi bir hayatın sonu anlamına gelmez.

İyimser bir zihniyeti korumaya çalışın ve sizi bekleyen şeylerden en iyi şekilde yararlanın. Günlük hayatın önemli unsurlarıyla ilgili bazı noktaları, bir araya getirdik.

Eş ve aile

Aileniz, eşiniz ve arkadaşlarınız da tedavinizden etkilenir. Yaşam tarzınızdaki değişiklikler çevrenizdekiler tarafından algılanır. Kendinizi dışlamayın, hastalığınız konusunda açık olun ve bu zamanlarda sizin için önemli olan insanları dahil edin. En yakın aile üyeleri bile zihninizi okuma yeteneğine sahip değildir. İhtiyaçlarınızı dile getirmek sizin için iyidir. Böbrek hastalığının yarattığı stresle birlikte, aile ve arkadaşlar arasında bir sıcaklık ve yakınlık duygusu sürdürmek önemlidir. Duyguları açık ve dürüst bir şekilde ifade etmek, ailenizin sağlığı ve duygusal esenliği için önemlidir.

Bu şekilde, çevrenizdekiler duygularınızı daha iyi anlayabilir ve ihtiyaçlarınıza tepki verebilir. Ancak, hastalığınızla ilgili öfkenizi onlara yansıtmamak önemlidir. Sevdiklerinize de yeni duruma uyum sağlama şansı verin.

Ayrıca bazı hastalar ailelerine yük olduklarını hissedebilirler. Böbrek yetmezliğinin sadece bireylerde olmadığını anlamak önemlidir - ailelerde olur. Düşüncelerinizi ve duygularınızı dürüst, saygılı bir şekilde özgürce paylaşmak size ve ailenize yardımcı olabilir. Buna üzüntü, öfke, korku ve kızgınlık gibi olumsuz duygular da dahildir. Bu düşünce ve duyguları içinizde tutmak, aile üyeleri arasında duygusal uzaklaşmaya neden olabilir.

Sonunda, aile hayatı neredeyse normale dönebilir ve tedavi az ya da çok rutin olarak dahil edilir.

 

Aşağıdaki adımlar sizin ve sevdiklerinizin stresi azaltmasına yardımcı olabilir:

 • Diyaliz merkezlerindeki veya nakil kliniğindeki personelle konuşmak.
 • Soruları önceden yazmak ve aile üyelerini tedavideki değişiklikler hakkında bilgilendirmek.
 • Ulusal Böbrek Derneği veya Derneği, yerel veya ulusal destek grupları, yazılı materyaller ve eğitim sınıfları aracılığıyla hastalık hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek.
 • Günlük yaşamın zevklerine, etkinliklerine ve sorumluluklarına dahil olmak.
 • Bireysel sınırlarınıza uygun seviyede egzersiz yapmak ve açık havada eğlenmek için zaman bulmak. Size uygun egzersiz seçeneklerini öğrenmek için lütfen doktorunuza danışın.
 • Duygularınızı ailenizle veya yakın arkadaşlarınızla ve diğer hastalarla paylaşmak.
 • Diyaliz ünitesindeki, nakil kliniğindeki bir sosyal hizmet uzmanından veya ailevi veya kişisel sorunların daha fazla ilgilenilmesi gerekiyorsa dışarıdan bir danışmandan yardım istemek.
 • Tüm yaşam tarzı değişikliklerine uyum sağlamak için gerçekçi hedefler belirlemek.

Boş zaman

Boş zaman etkinlikleri önemlidir çünkü zihinsel ve fiziksel dengeyi artırdıkları ve genel refahınız üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Hoşunuza giden boş zaman aktiviteleri bulun ve sizin için uygun olup olmadıklarını diyaliz ekibinizle görüşün. Aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirin, birlikte gezilere çıkın ve sosyal aktivitelerden kendinizi soyutlamayın. Hastalığınızda "kaybolmamak", bunun yerine hayata karşı olumlu ve iyimser bir tutum sürdürmek önemlidir.

Fiziksel egzersiz sırasında gücünüzü koruduğunuzdan ve düzenli molalar planladığınızdan emin olun. Vücudunuzu çok fazla zorlamayın. Size özel olarak uygun olan sporlar, terapi şekline göre farklılık gösterir. Olanaklarınız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Seyahat

Düzenli olarak diyalize girmek artık tatile çıkamayacağınız anlamına gelmez. Diyalizinizi başka diyaliz merkezlerinde ve hatta belki başka yerlerde periton diyalizi ile yurt dışında da yaptırmanız mümkündür. Aktif bir yaşam sürmeye devam edebilir, yeni yerler keşfedebilir veya sadece güneşin tadını çıkarabilirsiniz!

Bazı önemli seyahat ipuçları

Seyahatinizi zamanında planlamaya başlayın. Bu şekilde stresten kaçınabilir ve tatilinizin tadını tam anlamıyla çıkarabilirsiniz.

Hangi seyahat bölgelerinde hangi hizmetlerin kapsandığını öğrenmek için sağlık sigortanıza danışın.

İlaçlarınızı ve önemli tıbbi raporlarınızı daima el bagajınızda taşıyın. Böylece acil bir durumda her şey elinizin altında olur. Şeffaf fermuarlı çantalar, tüm ilaçlarınızı saklamanın kolay bir yoludur.

Bakım ekibinizden seyahatiniz için yararlı ipuçları isteyin.

Özetle en önemli gerçekler

Tatildeyken de diyaliz tedavinize devam etmeniz gerekecektir. Bu nedenle, seyahat ettiğiniz yerde diyalizin mevcut ve mümkün olduğundan emin olmanız gerekir. Seyahat ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini hem mevcut doktorunuzla hem de gideceğiniz yerdeki doktorunuzla konuşun! Ayrıca tatil diyaliz merkezinde randevu sıkışıklığı yaşamamak için seyahatinize başlamadan önce randevu almayı unutmayın. Diyalizi kendiniz yapıyorsanız (periton diyalizi veya evde hemodiyaliz), gerekli ekipmanın nakliyesini de planlamanız gerekir. Diyaliz ekibiniz bunu planlamanıza yardımcı olabilir.

Genel Değerlendirmeler

Bir tatil planlıyorsanız, lütfen bakım ekibinizle bu konuyu erken konuşun. Böylece, tatil yapılacak yerin diyaliziniz için gerekli gereksinimleri karşılayıp karşılamadığı kontrol edilebilir. Gideceğiniz ülkedeki sıcaklık koşulları da ter üretimindeki değişiklikler nedeniyle sağlığınızı etkileyebilir. Lütfen ayrıntıları sağlık ekibinizle görüşün.

Kendi güvenliğiniz için, önemli bilgiler içeren tıbbi raporların kopyalarını her zaman yanınızda bulundurmalısınız. Sizin için zor olsa da, lütfen tatildeyken bile beslenme yönergelerinize bağlı kalmayı unutmayın. Yapılacak en iyi şey, diyet uyarlamalarının gideceğiniz ülke için tavsiye edilip edilmediğini tartışmak için klinik ekibinize veya beslenme uzmanınıza danışmaktır. Tatilinizin keyfini ancak bu şekilde zinde ve güçlü bir şekilde çıkarabilirsiniz. Özel beslenme gereksinimleri gibi gereksinimlerinizi oteli önceden bilgilendirmeniz yardımcı olabilir.

Tatilde hemodiyaliz

Hemodiyaliz ile tatil iyi planlanmalıdır. Tatilinize rahat bir başlangıç yapmak için dikkat etmeniz gerekenleri üç adımda açıklıyoruz:

Tatildeyken hemodiyaliz yapmak için tatil yerinizde bir diyaliz merkezi bulmanız gerekir. İşte bazı seçenekler:

 • Sağlık sigortası şirketleri: Bazı ülkelerdeki bazı sağlık sigortası şirketleri, yabancı diyaliz merkezleriyle sözleşme imzalamıştır. Sağlık sigortanızın bir listesi olabilir.
 • Seyahat sağlayıcılar: Bazı seyahat sağlayıcılar, diyaliz hastalarına özel olarak hazırlanmış geziler sunar. Bunları bulmak için örn. arama motorlarında "diyaliz seyahat teklifleri" terimi için.
 • Diyaliz hastaları: Diğer diyaliz hastalarının tatildeki deneyimlerinden yararlanmak için onlarla fikir alışverişinde bulunun.

Bir diyaliz merkezi bulup masrafları netleştirdikten sonra tatilinizi hazırlamaya devam edebilirsiniz:

 • Evdeki diyaliz merkezinizden tatil yerinizdeki diyaliz merkezi için bir belge hazırlamasını isteyin. Bu belge, diyaliz tedaviniz, en son laboratuvar değerleriniz ve ilaçlarınız dahil olmak üzere tüm önemli bilgileri içermelidir.
 • Tatil yerinizdeki diyaliz merkezinden randevu alın. ilk ziyaretinizde organizasyonel konular için yeterli zaman bırakın.
 • Gerektiğinde evdeki diyaliz merkeziniz, hekimin yazısını tatil yapılacak yerin diline de çevirebilir. Bu iletişimi kolaylaştırır.
 • Gerekirse, uyum sağlayabilmeleri için otelinizi diyetiniz hakkında bilgilendirin.

Gerekli ilaçlarınızdan bazıları yurtdışında bulunmayabilir. Bu nedenle onları yanınızda taşımanız önemlidir. Gerekirse, bu amaç için bir soğutucu kullanın. Bir sınırı geçiyorsanız, lütfen ilaçlarla sınırı geçmek için geçerli olabilecek düzenleyici gereklilikler hakkında önceden bilgi edinin. Diyaliz ekibinizle bunun hakkında konuşun!

Periton diyalizi (PD)

Periton diyalizi hastası olarak seyahat ederken de nispeten esneksiniz. Yine de periton diyalizi tatili iyi planlanmalıdır. Tatilinize rahat bir başlangıç yapmak için dikkat etmeniz gerekenleri iki adımda açıklıyoruz:

Periton diyalizi ile seyahat etmek mümkündür. Tatil yeri seçiminizle ilgili bazı önemli noktalara değinmek istiyoruz:

 • Enfeksiyon ve komplikasyon riskini azaltmak için tatil yerindeki yüksek hijyen standartları.
 • Kaliteli tıbbi bakıma hızlı erişim: Bir komplikasyon durumunda, hızlı bir şekilde yüksek kaliteli bakım almanız önemlidir. Kaliteli tıbbi bakımın yakında olduğundan emin olmak için kendinizi önceden bilgilendirin.
 • Tedavilerinizi temiz ve aydınlık bir odada yapın ve diyalizinizi evinizdeki kadar dikkatli yapın.

Tatil yerlerinizi bilin: Diğer diyaliz hastaları zaten tatildedir - başkalarının deneyimlerinden yararlanmak için onlarla fikir alışverişinde bulunun.

Kısa bir gezi planlıyorsanız veya araba ile seyahat ediyorsanız, ihtiyaç duyulan malzemeleri kendiniz kolayca taşıyabilirsiniz. Daha uzun bir seyahate çıkacaksanız tatil yerinizde rahat bir şekilde periton diyalizi yapabilmek için bazı hazırlıklar yapmanız gerekecektir. Bir sınırı geçiyorsanız, diyaliz malzemeleriyle sınırı geçmek için geçerli olabilecek düzenleyici gereklilikler hakkında lütfen önceden bilgi edinin.

Tatil yerinde gerekli tüm malzemelerin sağlanabilmesinin birkaç yolu vardır:

 • Evde diyaliz merkezi: Evde diyaliz merkezinizdeki diyaliz ekibiniz, tedavi için gerekli malzemeleri doğrudan tatil yerinize gönderebilir.
 • Evde diyaliz sağlayıcısı: Evde diyaliz sağlayıcınız (Fresenius Medical Care gibi) tatil yerinize teslimatı ayarlayabilir. Lütfen seyahatinizi planlarken bilgi alınız.
 • Tatil yerinizdeki diyaliz merkezi: Tatil yerinizdeki diyaliz merkezi, tatil yerinizdeki gerekli malzemeleri size sağlayabilir. Lütfen seyahatinizi planlarken bilgi alınız.
 • Kendi ulaşımınız: Gerekli malzemenizi tatil yerinize taşırsınız. Bir sınırı geçiyorsanız, diyaliz malzemeleriyle sınırı geçmek için geçerli olabilecek düzenleyici gereklilikler hakkında lütfen önceden bilgi edinin.

Hangi seçeneklerin size uygun olduğunu öğrenmek için diyaliz ekibinizle görüşün.

Bu seçeneklere rağmen öngörülemeyen durumlara hazırlıklı olmak için yanınızda her zaman üç günlük bir erzak taşımalısınız. Hava yolculuğu için bu, el bagajınızda taşınmalıdır.

Duygularınızı yönetin

Böbrek hastalarının ruh halinde dalgalanmalar yaşaması normaldir. Huysuzluk, kanda biriken atık ürünlerin sinir sisteminde tahrişe neden olmasının bir sonucu olabilir. Bazı ilaçlar da duygusal istikrarı azaltabilir.

Kronik hastalıkların neden olduğu stres, sinirlilik, öfke, hastalığın neden olduğu sorunlara karşı hayal kırıklığı ve umutsuzluk duyguları gibi çok çeşitli duygu ve ruh hallerini açıklar.

Deneyimlediğiniz her adım -böbreklerinizin iflas ettiğini, bir diyaliz türü seçmeye ihtiyaç duyduğunu ve diyalizin devam eden doğasını öğrenmek- bir dizi duyguyu beraberinde getirir. Bunun ne kadar normal olduğunun farkına varmak güven verici olabilir, tedavi planınızda kalmanıza ve sizin için en önemli olan ilişkileri sürdürmenize yardımcı olur. Her zaman şunu unutmayın: yalnız değilsiniz ve gerekirse diyaliz bakım ekibinize güvenebilirsiniz.

Duygularla başa çıkmanın beş olumlu yolu

1. Duygularınızı paylaşın
Duygularınızı birisiyle paylaşın; bir arkadaş, aile üyesi, sosyal hizmet görevlisi veya mental rehberlik için başvurduğunuz biri. Başka biriyle konuşmak, bazı şeyleri farklı görmenize yardımcı olacaktır.

2. Duygularınızı hissedin
Kendinizi yargılamadan veya suçlamadan, ne hissediyorsanız onu hissetmenize izin verin.

3. Bugüne odaklanın
Gelecek için endişelenmek yerine bugüne odaklanın. Anın içinde olmak daha az bunaltıcı hissettirecek.

4. Bir egzersiz rutini başlatın
Kısa, tempolu bir yürüyüş yapın veya günlük egzersize başlayın. Sayısız çalışma, en basit egzersizin bile olumlu duygusal faydalarını göstermiştir. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce daima doktorunuza danışın.

5. Destek alın
Bir topluluk oluşturarak destek alın. Güçlü destek ağlarına sahip kronik rahatsızlıkları olan kişiler daha uzun yaşar ve sağlıklarını daha iyi yönetirler. Bu bir gerçek.

Bir sonraki bölümde bir diyaliz hastasının aile üyesi olarak yaşamı hakkında daha fazla bilgi edinin.