İçeriğe atla

Destek olanakları

Sevdiğime nasıl destek olabilirim?

Duygusal desteğe ek olarak, sevdiklerinizi günlük yaşamda desteklemenin birçok yolu vardır. Sizin için bazı seçenekleri listeledik. Ancak, desteklemenin mükemmel bir yolu olmadığını unutmayın. Kendiniz ve sevdikleriniz için, hepinizin olabildiğince tatmin edici bir hayat yaşamanıza izin veren sağlıklı bir denge bulmaya çalışın. Ayrıca, kendinize ve ihtiyaçlarınıza dikkat edin.

Kendi kendine yardım grupları
Burada, diğer hastalarla durumunuz hakkında açık bir şekilde bilgi alışverişinde bulunabilir veya sadece sizinle benzer şeyler yaşayan insanlarla konuşabilirsiniz. Bu tür gruplardan gelen duygusal uyum paha biçilmez olabilir.

Acil durum numaraları
Tüm ilgili kişilerin acil durum numaralarına erişebildiğinden ve acil bir durumda ne yapacaklarını bildiklerinden emin olun. Bu, bir şey olması durumunda ilgili herkes için güvenlik oluşturur.

Birlikte öğrenmek
Diyaliz ile ilgili öğrenme sürecine mümkün olduğunca dahil olmayı teklif edin. Ne kadar çok bilirseniz, durumlarını o kadar iyi destekleyebilir ve anlayabilirsiniz.

Randevular
Özellikle akrabanızın/arkadaşınızın zihinsel kapasitesi bozuksa, önemli tıbbi konsültasyonlara hastaya eşlik etmeniz yararlı olabilir. Özellikle, uygun bir tedavi şekli kararı ideal olarak hastanın ailesi ve arkadaşları tarafından desteklenmelidir.

İlaç planı
Akrabanızın / arkadaşınızın, ilgili hekim tarafından belirlenen ilaç planına uyduğundan emin olun. İlaç tedavisi, böbrek hastalığının semptomlarını hafifletmek ve kalan böbrek fonksiyonlarını mümkün olduğu kadar uzun süre korumak için tasarlanmıştır. İlaç rejimine uyulmaması ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Diyet
Tedavinin başarısı üzerinde önemli bir etkisi olabileceğinden, akrabanızı / arkadaşınızı sağlık ekibi tarafından verilen diyet kurallarına uymaya teşvik edin. Birlikte yeni tarifler denemekten keyif alabilirsiniz.

Hijyen
Özellikle evde terapi yöntemi seçilirken tedavi adımlarının steril bir şekilde yürütülmesi ve hijyen önlemlerine uyulması çok önemlidir. Sevdiğiniz kişi için, enfeksiyon ve komplikasyonları önlemek için kateter çıkış bölgesine veya fistüle dikkat etmeniz önemlidir.

Diyaliz sırasında eş olmak

Bazı hastalar için, tedaviyi yürütmek için eğitimli bir partnere ihtiyaç vardır. Evde terapiye karar verilirse tedavinin doğru uygulanmasının yanı sıra gerekli malzemelerin kullanımı konusunda da eğitim alabilirsiniz. Birlikte öğrenebilir ve birbirinize destek olabilirsiniz. Acil bir durumda, tedavinin ayrıntılarını bilen başka bir kişinin bulunması da yararlı olabilir.

Aniden kendinizi diyalizde bakım veren partner rolünde bulmak korkutucu olabilir. Sevdiğiniz kişiye yardım etmek için gerekli bilgileri edinip edinemeyeceğinizi merak edebilirsiniz. Uzun vadede bu rolü üstlenip üstlenemeyeceğinizi de merak edebilirsiniz.

Doğru iletişim şarttır! Sadece tedaviye yardımcı olmadığınızı, aynı zamanda diyalizin yanı sıra bir ilişki sürdürdüğünüzü de unutmayın. Uzun vadeli ruh sağlığınız için kendi stres sınırlarınızı bilmeniz ve bunları iletmeniz önemlidir. Ancak kendinize iyi bakarsanız yardım edecek güce sahip olursunuz. Yardımınız yalnızca yakınınıza karşı bir yükümlülük duygusuna dayanıyorsa ve kendi ihtiyaçlarınızı görmezden geliyorsanız, yanma ve bunalma riskini alırsınız. Aynı şekilde, sizin tarafınızdan güçlü bir zorunluluk ve yük olarak algılanabilecek, tedaviye karşı bilinçsiz bir isteksizlik geliştirebilirsiniz.

Yakınınızı ve kendinizi bir takım olarak görmeye çalışın. Birlikte tedaviyi halledebilir ve mümkün olan en uzun ve dolu hayatı yaşayabilirsiniz.

Sevdiğiniz ve tedavi süresince sevdiğinize nasıl destek olacağınızı dikkatle düşünmelisiniz.

Akrabanız/arkadaşınız ile diyalizde olası yardımı nasıl hayal edebileceğiniz konusunda açık bir şekilde konuşun. Uzun vadede tedaviye yardımcı olamayacağınızı fark ederseniz, destek olmanın başka yolları da vardır.

Nereden yardım isteyebilirim?

Kronik böbrek hastalığı ile uğraşmak, yalnızca hastalığı yaşayan kişi için bir zorluk değildir. Aile üyenizin veya arkadaşınızın iyiliğiyle ilgilenmeniz ve onları mümkün olduğunca desteklemek istemeniz anlaşılır bir durumdur.

Bununla birlikte, özellikle başlangıç aşamalarında, durumdan bunalmış hissetmeniz de anlaşılabilir bir durumdur. Bu erken aşamalarda dahil olan herkes için küçük adımlar atmak önemlidir, örneğin sevdiğiniz kişi aynı anda bir doktor randevusuna odaklanabilir veya bir hasta günlüğü tutabilir.

Zamanla yeni bir günlük rutinin yerleşeceğini fark edeceksiniz ve hepiniz hastalıkla ve ilgili gerekli değişikliklerle başa çıkmayı daha kolay bulacaksınız. Yine de kendinize iyi bakın. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız eşit derecede önemlidir. Baskı, sorumluluk, endişe, korku gibi duygularla (artık) baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, tavsiye alın!

Pek çok kişiden destek bulabilirsiniz: Sevdiğiniz kişinin sağlık ekibinden, kendi ailenize ve arkadaş çevrenize, profesyonel bakıcılara ve böbrek hastalığı olan kişilerle çalışma konusunda uzmanlaşmış kuruluşlara.

Hemşirelik hizmetleri, yakınınızın/arkadaşınızın bakımına farklı şekillerde yardımcı olabilir. Paramedik hizmetlerden ev ortamında tam diyaliz tedavisine (yardımlı periton diyalizi) kadar bölgenizde sizi desteklemek için çok çeşitli destek seçenekleri bulunabilir.
Sosyal hizmet uzmanları, özellikle yardımlar, finansal destek ve mevcut haklar söz konusu olduğunda birçok alanda yardımcı olabilir.

Terapötik yardım aramak başarısızlık anlamına gelmediği gibi utanmak için de bir sebep değildir. Kronik bir hastalıkla yüzleşmek, ruh için, üstesinden gelmek için profesyonel bir yaklaşım gerektirebilecek zorluklar doğurur.

Her zaman farkında olun: ne sizin ne de sevdiğiniz kişinin bu yolu yalnız yürümesine gerek yok!

İlgili içerik

Böbreklerinizin genel olarak nasıl çalıştığını, onları olası hasarlardan en iyi şekilde nasıl koruyacağınızı ve böbrek işleviniz zaten bozulmuşsa ne yapacağınızı öğrenin.