İçeriğe atla

Hazırlıkla ilgili önemli sorular

Genel Sorular

Nefroloğunuz ve diyaliz ekibinin sağlık durumunuz ve diyaliz tedavinizin seyri hakkında fikir edinebilmesi için, evde diyaliz hastaları için eksiksiz ve kapsamlı belgeler gereklidir. Neleri belgelemeniz gerektiğini, tedavinizi yürüten doktorunuzdan ve diyaliz ekibinizden alacağınız tedavi talimatlarınızda bulabilirsiniz. Tüm sağlık kayıtlarınızı kolay erişilebilir bir klasörde saklamak, doktorlarınızla görüşmelerinizi destekleyebilir.

Hayati belirtilerin nasıl ve neden belgeleneceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, buraya tıklayın.

Kısıtlı böbrek fonksiyonuna sahip olmak genellikle ilgili diyet önlemlerini gerektirir. Bu, alınan tedavinin türüne bağlı olarak evde diyaliz hastaları için daha az gerekli olabilir.

Yağlar, proteinler ve karbonhidratlar gibi önemli gıda bileşenlerinin bileşimi, vücudunuzun değişen ihtiyaçlarına göre uyarlanmalıdır. Aynı şey, sıvı alımınız için de geçerlidir, çünkü artık böbreklerinizden eskisi kadar sıvı atamayabilirsiniz. Bir beslenme danışmanı, size uygun bir diyetin tüm önemli yönlerini sizinle tartışabilir ve sizin için bireysel bir diyet ve sıvı alımı planı hazırlayabilir. Diyet ve sıvı dengesi tedavinizin önemli unsurları olduğundan, vücut ağırlığınızı ve hala atmakta olduğunuz idrar miktarını düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Bu konuda diyaliz merkezinizle konuşun.

Yiyecek ve içecek hakkında daha fazla bilgi

Acil bir durum yaşıyorsanız, diyaliz merkezinizle veya ulusal acil yardım hattıyla iletişime geçin. Çağrı üzerine yetkili yardım mevcuttur. Ünitenizden önemli telefon numaralarını isteyin ve tüm aile bireylerinin görebileceği şekilde telefonun yanına asın. Zamanla, diyaliz merkezinizle ne zaman iletişime geçmeniz gerektiğini bilecek şekilde deneyim ve güven kazanacaksınız.

Daha fazla tavsiyeye mi ihtiyacınız var?

Periton diyalizine (PD) başlayan hastalar için sorular

Kateter implantasyonundan sonra çevredeki cilt iyileştiğinde, iyi bakılması gerekir. Enfeksiyonlardan korunmak için hijyen ve temizlik şarttır. Kateter çıkış yerinin bakımını nasıl yapacağınızı diyaliz ekibinizden detaylı bir eğitimle öğreneceksiniz. Hastaların çoğu bakımdan sonra çıkış bölgesini küçük bir bandajla kapatır. Bu sayede hiçbir şey hareket edemez ve kateter genellikle günlük aktivitelerinize müdahale etmez.

Komplikasyonların nasıl önleneceği hakkında daha fazla bilgi edinin

Genel olarak, peritonitin meydana geldiğine dair bazı belirtiler vardır. Diyalizat akıntısı bulanıksa veya karın ağrısı ve/veya ateş şikayetiniz varsa hemen diyaliz merkezinizi aramalısınız.

Mide bulantısı ve kusma da peritonite işaret edebilir. Akıntı normalden daha yavaşsa veya ultrafiltrasyon azalırsa, bu da peritonite işaret edebilir. Diyaliz merkeziniz sizi peritonitin olası belirtileri ve nasıl tedavi edileceği konusunda ayrıntılı olarak bilgilendirecektir. Peritonitten şüpheleniyorsanız, diyaliz merkeziniz de ilk temas noktanızdır.

Komplikasyonların nasıl önleneceği hakkında daha fazla bilgi edinin

Bir kateter bölgesi enfeksiyonunu gösteren birkaç işaret vardır:

  • Kırmızılık,
  • Şişme,
  • Tansiyon,
  • Acı ve
  • İltihap

hepsi enfekte bir kateter çıkış yerinin belirtileridir.

Hangi patojenin enfeksiyona neden olduğuna bağlı olarak iltihabın rengi çok farklı olabilir (kahverengi, sarı, beyaz veya yeşil). Kateter çıkış yerinizde enfeksiyon olduğundan şüpheleniyorsanız, lütfen hemen diyaliz merkezinizle iletişime geçin.

Komplikasyonların nasıl önleneceği hakkında daha fazla bilgi edinin

Sigorta sistemlerine ve klinik durumunuza bağlı olarak, yaklaşık dört ila altı haftada bir diyaliz merkezine gelmeniz gerekecektir.

Hemodiyalize (HD) başlayan hastalar için sorular

Kalıcı bir damar yolu da greft veya fistül olarak adlandırılır. Her HD tedavisi sırasında bir iğne ile delinen kalıcı bir giriş oluşturmak için bir ven ve bir arteri (genellikle önkolda) birbirine bağlayan cerrahi bir prosedürdür. Bu erişim kalıcı olarak hemodiyaliz yapmak için gereklidir. Greft cilt altında küçük bir çıkıntı olarak görülebilir.

Komplikasyonların nasıl önleneceği hakkında daha fazla bilgi edinin

Hemodiyaliz tedavisi için farklı diyaliz iğneleri mevcuttur. Bunları kan akışı, yerleştirme türü ve arteriyovenöz fistülünüzün veya arteriyovenöz greftin konumu gibi bireysel koşullara uyarlamak için farklı uzunluklar, tipler ve güçler mevcuttur.

Komplikasyonların nasıl önleneceği hakkında daha fazla bilgi edinin

 

Bir sonraki bölümde diyalizle yaşam hakkında daha fazla bilgi edinin