İçeriğe atla

Diyaliz ile hayatım

Son birkaç hafta ve ayda çok şey başardınız.

Doktorunuz ve ailenizle birlikte bir terapi yöntemine karar verdiniz ve hayatınızda yeni bir sayfa açtınız. İlk alışma ve yeni bir rutinin keşfinden sonra, odak noktası artık tekrar günlük yaşamınızdadır.

Oluşturduğunuz rutinin size başka sorularla tekrar ilgilenmek için daha fazla özgürlük verdiğini fark edebilirsiniz. Tedaviye başlamadan önce hangi aktivitelerden keyif alıyordunuz? Genel refahınız için ne yardımcı oldu? Artık diyaliz hayatının tavizler gerektirdiğini ve günlük hayatınızın bazı alanlarını yeniden yapılandırmanız gerektiğini anlıyorsunuz. Ancak, diyalizin size günlük işlerinizle başa çıkmanız ve hayattan zevk almanız için ihtiyacınız olan enerjiyi verdiğini aklınızdan çıkarmayın.

Hobilerinizi ve sosyal temaslarınızı diyaliz ile birleştirmenin yollarını bulmanız sağlığınız için önemlidir.

Bunları günlük yaşamınıza entegre etmeye nasıl devam edeceğiniz konusunda doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Desteğe ihtiyacım var

Belki de tedavinizi yürütmek için daha fazla desteğe ihtiyacınız olduğu en başından beri sizin için açıktı. Belki bir evde terapi seçeneğine karar verdiniz ve evde kendi başınıza diyalizle uğraşmanın bunaltıcı olduğunu fark ettiniz. Vücudunu dikkatlice dinle, yardım istemekte bir sakınca yok.

Örneğin, evde diyaliz için yardımlı diyaliz şeklinde destek sağlanabilir. Bir aile üyesi veya yakın bir arkadaşınız tedavide size yardımcı olabilir. Bir aile üyesi veya arkadaş asistan rolünü üstlenirse, o kişi de denetleyici diyaliz merkezinden kapsamlı eğitim alacaktır. Bazı ülkelerde, bir bakım servisi tedavinizde size yardımcı olabilir. Bununla birlikte, tedavinizi ve ilgili sorumlulukları da anlamanız önemlidir.

Bunun size ve yardımcınıza neler kattığını derledik. 

Terapinin bireyselleştirilmesi

Farklı terapi biçimlerini zaten biliyorsunuz ve seçtiğiniz tedaviyle yeni bir günlük hayata sahipsiniz. Bununla birlikte, tıbbi faktörlerin yanı sıra kişisel yaşam tarzınız da tedavi seçiminde rol oynar. Bu, yaşamınız boyunca değişebilir veya başka bir tedaviye geçmenizi veya mevcut tedavi reçetenizi değiştirmenizi gerektirecek komplikasyonlar olabilir. Birçok hasta yaşamları boyunca tek bir tedavi şekline girmez. Örneğin periton diyalizi ile başlayabilir ve ardından nakil olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Nakil başarısız olursa evde hemodiyalize geçebilirsiniz. Bu nedenle, bazı durumlarda terapi yönteminde bir değişiklik makul olabilir.

Doktorunuz, bireysel ihtiyaçlarınıza en uygun hangi seçeneklerin mevcut olduğunu açıklayacaktır.

Malzemelerin basit sipariş süreci

Evde diyaliz hastası olarak tedavi için gerekli malzemeler evinize teslim edilecektir. Örneğin, bunlar arasında periton diyalizi için bandajlar veya solüsyon torbaları ve evde hemodiyaliz için diyalizörler ve tek kullanımlık malzemeler yer alır. Diyaliz merkeziniz, ihtiyaç duyacağınız tüm malzemelerin bir listesini oluşturmanıza yardımcı olacak ve sipariş formunu nasıl dolduracağınızı size gösterecektir. Tedavinizin yapılabilmesi için yeterli bir envantere sahip olmanız şarttır. Bu nedenle, aşağıdaki yönergelere uymalısınız:

 • Lütfen her ürünün stoklarını düzenli olarak kontrol ediniz. Ayrıca bandaj ve dezenfektan gibi aksesuarları da düşünün.
 • Belirli bir süre için gerekli miktarları sipariş edin. Ayrıca teslimat yapılırken evde birisinin bulunmasını ve malları teslim almasını sağlamalısınız.
 • Evde hasta olarak bile, kendi başına değilsin! Kendinize güvenin ve terapiyi bağımsız olarak ele almayı, diyalizle hayatınızın kontrolünü ele almak için bir fırsat olarak görün.

Diyalizde oluşabilecek sorunlar

Her tıbbi tedavide olduğu gibi diyalize bağlı problemler olabilir. Diyaliz tedavisi ile ilgili oluşabilecek bazı problemler ve bunların nasıl yönetileceği hakkında bilgi sahibi olmanızı istiyoruz.

Böbrek hastalığının çeşitli potansiyel semptomları vardır. Aşağıda karşılaşabileceğiniz bazı belirtileri bulabilirsiniz:

 

 • Yorgunluk ve zayıflık
  Kendinizi yorgun ve güçsüz hissedebilirsiniz. Sonuç olarak, bir kat merdiven çıkmak veya bloğun etrafında yürümek zor gelebilir. Normalden daha fazla uyuma ihtiyacı hissedebilirsiniz.
 • Üşütme
 • Grip olma hissi
 • Konsantrasyon eksikliği ve unutkanlık

Konsantre olmak zor olabilir ve her zamankinden daha sık bir şeyleri unutabilirsiniz. Bu semptomlar çoğunlukla tedavi edilebilen anemi kırmızı kan hücrelerinin eksikliği  nedeniyledir.

 • Şişkinlik

Böbrek hastalığı olan bir kişinin sıvıyı atmayan böbrekleri vardır. Bu nedenle ayaklarda, ayak bileklerinde, ellerde veya yüzde şişlikler olabilir ve ayakkabı giymek zorlaşır. Akciğerlerdeki ekstra sıvı, bazen astım veya pnömoni ile karıştırılan nefes almayı zorlaştırabilir. Çok fazla sıvıya sahip olmak, özellikle konjestif kalp yetmezliği veya diğer problemler nedeniyle kalbi zaten zayıf olan bir kişide kalbi zorlayabilir.

 • Huzursuz bacaklar, uykusuzluk, kaşıntı

Birçok sorun tedavi edilebilir. Doktorunuzla konuşun ve yardım isteyin.

 

Diyaliz komplikasyonları

Komplikasyonlar farklı nedenlere bağlı olabilir: Diyaliz, altta yatan böbrek hastalığı veya alınan ilaçlarla ilgili olabilir. Sağlık ekibinizin en önemli üyesi olarak, uzun vadeli ve hatta yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilecek sorunların önlenmesi veya düzeltilmesi söz konusu olduğunda kilit rolü oynuyorsunuz. Aşağıdakileri yaparak komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilirsiniz:

 • Komplikasyonları önlemek için adımlar atmak,tavsiye edildiği şekilde hemodiyaliz makinesi sisteminizi dezenfekte ederek kan erişim noktanızda veya kateter çıkış yerinde ve PD değişimi yaparken iyi hijyen uygulamak gibi.
 • Diyetin ardından doktorunuz ve diyetisyeniniz sizin için öneriyor.
 • Doktorunuzun tavsiyesine uyarak günlük sıvı alımında.
 • İlaçlarınızı reçete edildiği şekilde almak. Herhangi bir yan etkiyi doktorunuza bildirin.
 • Diyaliziniz konusunda titiz olmak. Diyalizi atlamak veya reçetenize göre yapmamak komplikasyonlara neden olabilir.
 • Komplikasyonları veya olağandışı belirtilerin veya semptomların gelişimini doktorunuza veya hemşirenize bildirmek. Doktorunuz ve hemşireniz ile iletişiminizi sürdürün! Randevularda görünün ve soru veya karışıklık olması durumunda onları arayın.

Aşağıdaki metinde, PD ve HD için en yaygın potansiyel sorunları bulabilirsiniz. Eğitim sırasında hemşireniz bu sorunları daha detaylı anlatacaktır.

Periton diyalizi için üç tip enfeksiyon vardır. Lütfen ayrıntılara bakın

Hemodiyalizde olası bir sorun, başarısız bir kanülasyondur.

Başarısız kanülasyondan sonra bir hematom görünebilir. Bir hematom, dokuda genellikle pıhtılaşmış, lokalize bir kan topluluğudur. Kan, örneğin başarısız bir iğne yerleştirme işleminden sonra çevredeki dokuya sızabilir. Mümkünse bu bölgeye iğne batırmayın ve bölgeyi birkaç gün dinlendirin.

Sıkça Sorulan Sorular

Genel

Şişmiş bacaklar ödem göstergesi olabilir, vücudunuzda ciddi komplikasyonlara yol açabilecek aşırı sıvı yüklenmesinin bir işareti olabilir. Bu durumda lütfen diyaliz merkezinizle iletişime geçin.

Evet, diyaliz merkezinize danıştıktan sonra tatile devam edebilirsiniz. Daha fazla bilgi bulunabilir

Vasküler erişim bölgenize çok fazla baskı uygulamaktan kaçınmak için mümkün olan en bol giysileri giyin.

Hafif egzersiz ve spor, her yaşta sağlığınız, kan dolaşımınız ve uykunuz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kateter ve damar yolunu iyi korursanız birçok spor diyaliz hastaları için uygundur. Ancak lütfen diyaliz merkezinizle hangi sporları ne ölçüde yapabileceğinizi netleştirin.

Daha fazla bilgi bulabilirsiniz

Periton diyalizi

Normal bir cinsel hayatım olabilir mi?

Evet, böbrek hastalığınız ile cinsel açıdan tatmin edici bir yaşam mümkün olabilir. Birçok PD hastası, karınlarını kapatarak iyi deneyimler yaşamıştır. Her durumda, partnerinizle açıkça konuşmalısınız.

Evet, evcil hayvan olmadan gitmek zorunda değilsiniz. Ancak PD poşetini değiştirirken evcil hayvanınızın aynı odada olmamasına ve odanızın temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Hemodiyaliz

Bunun olmasını önlemek için siz veya hemşireniz tedavinin başında diyaliz iğnesini cildinize sıkıca takacaksınız. Bunu zaman zaman kendiniz kontrol edin. Düşmesi durumunda klinik personeli ile iletişime geçebilir veya tedaviyi durdurabilirsiniz. Evde hemodiyaliz hastaları için, düşen bir iğneyi algılayan uyarı sensörleri de olabilir. Tedaviden sonra iğne çıkarılır, küçük bir tampon uygulanarak kanama durdurulur ve ardından bölge bir flaster ile kapatılır.

Transplantasyon

Potansiyel organ alıcıları listesine alınmak istiyorsanız, bunu diyaliz ekibinizle görüşün. Alıcı olarak uygun olup olmadığınız ve hiçbir tıbbi faktörün nakille çelişmediği kontrol edilmelidir. Olası bir nakil için sağlığınızın uygun olması önemlidir.

Böbrek nakli yaptırdığınız sürece her gün bağışıklık bastırıcı ilaçlar almalısınız. Nakledilen böbrek vücudunuz için yabancı bir organ olduğundan, bu, reddi önlemek için önemlidir. Nakilden sonra nefroloğunuzu düzenli olarak görmeye devam etmelisiniz. Nakledilen böbreğin görevini ne kadar iyi yaptığı ve immünosupresif ilaçların ayarlanması gerekip gerekmediği yakından izlenir. Hiçbir koşulda ilacı kendiniz almayı bırakmamalısınız! Bu, nakledilen böbreğin reddedilmesine yol açabilir.

Bir sonraki bölümde diyaliz hayatından nasıl zevk alacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.