İçeriğe atla

Doktor randevusu

Genel olarak, nefrolog konsültasyonu öncesinde soru sormak ve belirsizlikleri ortadan kaldırmak için hazırlanmaya yardımcı olur.

Yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını sizin için listeledik.

Randevu ayarlamak

Nefrolog bir uzmandır ve bu nedenle randevu almak biraz zaman alabilir. Acil durumlarda, acil servise gitmeniz veya size destek olması için bir ambulans çağırmanız gerekebilir.
Bazı doktorlar artık telefonla randevu almanın yanı sıra online randevu alma seçeneği de sunuyor. Online randevu seçeneğini kullanarak, telefon seçeneğini kullanarak bir kişiyle görüşmek için beklemekten kurtulabilirsiniz.

Randevularınıza gidemeyecek durumda iseniz önceden iptal etmelisiniz. Bu, diğer hastalara daha erken bir randevu şansı verecektir.
Hekim ile görüşmeye stresli başlamamak ve daha dengeli olmak için randevu saatinizden önce (yaklaşık 10-15 dakika) muayenehaneye geliniz.

Hazırlık

Bazı doktorların, ne getirmeniz gerektiğini veya ilk ziyaretiniz için nasıl hazırlanacağınızı öğrenebileceğiniz bir web sitesi vardır. Güncel bir ilaç programı, önceki bulgular veya hastalığın seyri, yapılan ameliyatlar veya mevcut alerjilerin bir maddelik listesi, konsültasyon sırasında herhangi bir şeyi unutmanızı engelleyebilir. Bu bilgileri bir arada tutmak için bir klasör hazırlayabilirsiniz. Bazı merkezler sizden idrar örneği getirmenizi ister. Bekleme süresini kısaltmaya yardımcı olması için okuma gözlüğü, kitap vb. ziyareti kolaylaştıracak her şeyi düşünün.

Konsültasyon

Hastanın sağlık durumunun kapsamlı bir resmini elde etmek ve uygun terapötik önlemleri almak için nefroloğa birkaç ziyaret gereklidir. Konuşma sırasında not alın! Bu, önemli bir şeyi unutmanızı engelleyecek ve daha sonra tartışılan konular üzerinde derinlemesine düşünmenize yardımcı olacaktır.

Takip

Öğrendiğiniz her şeyi sindirmek için biraz zaman ayırın. Daha önce hiç bilmediğiniz birçok şeyi öğrenmek zor olabilir. Doktorun size anlattığı her şeyi anladınız mı? Açık soru var mı? Seni en çok ne rahatsız ediyor? Bir sonraki randevuda ne netleştirilmelidir?

Hatırlatma: Nefrolog sizinle elinden geldiğince ilgilenmek istiyor. Bu aynı zamanda hastayı olası tedavi seçenekleri hakkında bilgilendirmeyi de içerir. Belirli konuları anlamakta sorun yaşıyorsanız soru sormaktan korkmayın! Bu aynı zamanda doktorun sizi daha iyi anlamasını sağlayacaktır.

Kişisel hasta günlüğü

Bir akraba/arkadaş ile birlikte bir hasta günlüğü tutmak yardımcı olabilir. Bu günlükte, doktor randevularınızı yazabilir ve aşağıdaki sorularla ilgili notlar alabilirsiniz, örneğin:

  • Randevu ne zamandı?
  • Hangi doktor ile?
  • Ne hakkındaydı?
  • Doktorun önerileri nelerdi?
  • Görevlerim nelerdir (örneğin, eczanede reçete edilen ilaçları almak, yeni bir randevu almak, 24 saatlik idrar örneği almak vb.)?
  • Bir sonraki randevu ne zaman?
  • Unuttuğum bir şey var mı (bir sonraki randevuda netleştirilecek)?
  • Böyle bir günlük sizin ve akrabanızın/arkadaşınızın her şeyi takip etmesine yardımcı olabilir. Sabit bir yapı, bazı kişilerin kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olabilir.

Bir sonraki bölümde farklı tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin

İlgili içerik

Sizin için en uygun renal replasman tedavisi (RRT) seçeneğini seçin